Lajme

Kokaina nga Amerika Latine/ Del akti i ekspertimit për drogën që u gjet në banesën e ish-zyrtarit të PS-së

Del akti i ekspertimit për ngarkesat me pleh kimik të ardhur nga Kolumbia që u sekuestruan në banesën e ish-kryekomunarit të Frakullit Viktor Çervanaku.

Ndryshe nga verifikimet paraprake ku u përllogarit se bëhej fjalë për rreth 430 kg, ekspertiza ka treguar se bëhet fjalë për 485 kg kokainë.

Në operacionin e finalizuar disa muaj më parë të koduar “Konsistenca”, ranë në pranga 10 persona, mes të cilëve edhe ish-kryekomunari i Frakullës së Madhe Viktor Cervanaku dhe familjarët e tij, përfshirë vëllain, djalin dhe të fejuarën e këtij të fundit.

Policia shqiptare realizoi më 24 nëntor 2022 një operacion ku zbuloi kokainë në thasë brenda të cilëve kishte pleh kimik.

Laboratori i drogës ishte ngritur në fshatin Frakull të Fierit në banesën në pronësi të ish-kryetarit të Komunës Frakull e Madhe, Viktor Çervanaku.

Kokaina ishte vendosur brenda plehut kimik për bimë.

Në thasët me pleh kimik kamuflohej edhe transporti i kokainës, e cila vinte nga Amerika Latine.

Burimet thanë se plehu kimik ishte porositur nga kompania e regjistruar në emër të Zenel Çervenakut.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close