Lajme

Konfirmohen rastet e para me covid në majën më të lartë të botës

Sastet e para me COVID-19 kanë konfirmuar Mjekët në Malin Everest pas vendimit për të rihapur majën më të lartë në botë për alpinistët e huaj.

Alpinistë të shumtë u transferuan nga kampi i bazës Everest në Spitalin CIWEC në kryeqytetin e Nepalit, Kathmandu, ku ata rezultuan pozitivë me koronavirus, tha drejtori mjekësor i spitalit, Prativa Pandey për New York Times . “Ne bashkë me ministrinë e Shëndetësisë po punojmë për të parë se çfarë mund të bëjmë për sigurinë e alpinistëve dhe stafit atje lart,” tha Pandey.

Testi i parë pozitiv në mal u raportua të martën kur një pacient fillimisht mendohej se po përjetonte edemë pulmonare në lartësi të lartë u evakuua me helikopter dhe u testua pozitiv për COVID-19 në spital.

Pjesa tjetër e ekipit të ekspeditës së alpinistit menjëherë filloi karantinën në Base Camp pas testit pozitiv.

Nepali ka raportuar 292,152 raste COVID-19 dhe 3,117 vdekje të lidhura me virusin që nga fillimi i pandemisë, sipas të dhënave të mbledhura nga Universiteti Johns Hopkins. Qeveria ka lëshuar 371 leje ngjitjeje, me zyrtarë të turizmit që deklarojnë se numri mund të rritet.

Në përpjekje për të parandaluar përhapjen, një njësi e përkohshme e kujdesit shëndetësor në një lartësi prej 17,600 metrash po testojnë rregullisht alpinistët. Kërkohen gjithashtu maska ​​dhe zyrtarët kanë thënë se ata që dyshohet se janë infektuar do të fluturohen nga mali për prova.

Dr. Suraj Shrestha, një vullnetar i Shoqatës së Shpëtimit Himalayan, vuri në dukje se COVID-19 ndan simptoma të tilla si kollë, humbje e oreksit dhe gulçim me edemë pulmonare në lartësi të madhe, duke shkaktuar një “dilemë diagnoze”.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: