Lajme

Konsiderohet qyteti më i ftohtë në botë, temperatura -50 gradë Celsius në Yakutsk të Siberisë

Autoritetet lokale njoftuan se nxënësit në qytetin rus të Yakutsk u detyruan sot të kthehen në shtëpi për shkak të temperaturave minus 50 gradë Celsius. Yakutsk, i vendosur pranë lumin Lena, në Siberinë Lindore, besohet se është qyteti i madh më i ftohtë në Tokë dhe ka 200.000 banorë.

Meteorologët kanë regjistruar rekorde të reja të të ftohtit në Siberinë Jugore dhe Perëndimore në dhjetor, me minus 49 gradë në Tomsk dhe minus 41 gradë në Novosibirsk. Megjithatë, një tjetër rekord u shënua sot, -50 gradë Celcius, që besohet se nuk është regjistruar në 100 vitet e fundit.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close