fbpx
Lajme

Koronavirusi ‘ndalon’ Kinën të marrë pjesë në samitin e G20

Banka qendrore e Kinës dhe Ministria e Financave nuk do të dërgojnë asnjë zyrtar në saimitin e  G20 të ministrave të financave dhe guvernatorëve të bankave qendrore në Rijad për shkak të shpërthimit të koronavirusit.

Samiti i 20 vendeve më të industrializuara të botës do të zhvillohet në Rijad të Arabisë Saudite më 21-22 nëntor, shkruan Reuters Por përfaqësuesit kinezë në Bankën Botërore do të marrin pjesë në takimin, që do të mbahen në datat 22 dhe 23 shkurt, tha një zyrtar në ministrinë e financave. Ndërkohë ka shkuar mbi 2000 numri i personave të vdekur nga koronavirusi deri mëngjesin e kësaj të mërkure, ndërsa numri i të prekurve ka shkuar mbi 75 000 persona, ku 1000 prej tyre ndodhen jashtë territorit të Kinës.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button