Lajme

Kosova tenton ekstradimin e shoferit të autobuzit

Një ditë më parë, gjykata kroate vendosi arrest me 30 ditë burg për shoferin që shkaktoi aksidentin tragjik 4 ditë më parë në Kroaci. Ndërkohë, ditën e sotme, shkruajnë mediat, Kosova po tenton që të ekstradojë në vend shoferin.

Ai aktualisht ndodhet në paraburgimin në Kroaci. Mësohet se Kosova dhe Kroacia nuk kanë marrëveshje ekstradimi për të burgosurit, por Ministri i Brendshëm, Sveçla ka deklaruar se mund të ketë një marrëveshje të veçantë.

Të dielën, një autobuz me emigrant kosovarë që ishte nisur nga Gjermania, u përmbys në rrugë, pasi shoferin e kishte zënë gjumi. Për pasojë kanë ndërruar jetë 10 persona.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: