Lajme

Kryeministri Rama uron besimtarët Ortodoksë: Gëzuar Pashkët

Kryeministri Edi Rama e ka nisur ditën sot me një urim për të gjithë besimtarët Ortodoksë që festojnë sot Pashkët.

“Gëzuar Pashkët Ortodokse”, shkruan Rama në postimin e tij në “facebook” shoqëruar me një foto kishe.

Besimtarët ortodoksë në mbarë vendin kremtuan në mesnatë ngjalljen e Krishtit në meshën e pashkëve, dita më e rëndësishme në kalendarin festiv të krishterë.

Të krishterët në festën e pashkës kremtojnë ringjalljen e Krishtit, moment ky që simbolizon rilindjen e shpresës, forcimin e besimit tek zoti për të gjithë besimtarët, kalimin nga e përkohshmja në të përjetshmen dhe çlirimin e njerëzve nga mëkati.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close