LajmePolitike

Kryetari i PD për Vlorën,Genc Deromemaj, fton qytetarët e Vlorës që t’i bashkohen protestës para Parlamentit

Në një status në faqen e tij në fb, kryetari i PD për Vlorën, Genc Deromemaj, i ka ftuar qytetarët e Vlorës që t’i bashkohen protestës, data 20 dhjetor, ora 10, perpara Parlamentit.

Zoti Deromemaj ka shkruar dhe arsyet se përse duhet t’i bashkohen protestës;

E gjithë Shqipëria është sot në protestë.
Sot në protestë janë të gjitha shtresat e shoqërisë që kjo qeveri i ka dhunuar duke ju mohuar dhe nëpërkëmbur të drejtat.
Sot në protestë janë studentët, artistët, intelektualët, fermerët, biznesi i vogël dhe i madh.
Për këdo është e qartë se cdo shqiptar është sot në opozitë me këtë qeveri.
Protesta e studentëve është protesta e elitës së rinisë që refuzon politikat e qeverisë, që refuzon ligjin e asimit te lartë, që denoncon abuzimin me universitetet, që nuk beson më se mund të ketë të ardhme me këtë pushtet.
Protestat e artistëve, kuksianëve dhe studentëve dhanë një mësim për shoqërinë.
Rruga e protestës është rruga për të mbrojtur të drejtat, rruga për të mbrojtur veten përball abuzimit të këtij pushtetit.

Shqipëria dhe shqiptarët janë te zhytur në një krizë të gjithanshme, papunësia që rritet, çmimet, faturat e papërballueshme që shtohen, pandjeshmëria, braktisja dhe arroganca e qeverisë që thellohet çdo ditë.
Të gjitha këto, na detyrojnë të dalim në protestë, pasi koha nuk pret më.
Qytetarët janë të zhgënjyer por pavarësisht problemeve të tyre dhe ekonomisë gjithnjë e më shumë në rënie, Rama nuk ndalet.

Koha nuk pret, sepse e keqja nuk ka ndërmend të ndalet.
Ajo po shtohet, oligarkia në pushtet po shpërndahet kudo e po prek çdo familje, çdo vatër, çdokënd në Shqipëri.
Edi Rama nuk ka ndërmend të ndalet vetë.
Rritja e çmimit të energjisë, rritja e taksave, rritja e abuzimeve, e bëjnë të pamundur jetesën.
Qindra mijëra familje janë sot në kufijtë e mbijetesës.
Por edhe pse ekonomia është në kolaps, çdo ditë Rama nënshkruan kontrata e konçesione, tendera dhe shërbime për miqtë e klientët e tij.

Ndaj ju bëjmë thirrje të gjithë anëtarëve, simpatizant dhe çdo qytetari për tu bashkuar së bashku në rrugën pa kthim të përballjes.
Partia Demokratike ka lindur nga përballja dhe do të përballet për të çliruar Shqipërinë nga oligarkia, krimi dhe korrupsioni.
Ditën e enjten datë 20/12/2018 ora 10:00 përpara Parlamentit të Shqiperise ti tregojmë Edi Rames se oligarkia bashkë me interesat e tij korruptive e klienteliste nuk mund të sundojnë duke falimenfuar vendin tonë.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close