Lajme

Kurbin, grabitësit e ndjekin dhe i marrin Audi-n Q7, kosovarit

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbremjen e së dielës në aksin rrugor Lezhë-Milot. 6 persona të armatosur me kallashnikov dhe me dy automjete, njëra prej të cilave e paisur me fenolinë policie kanë grabitur një shtetas nga Kosova duke I grabitur atij automjetin “Audi Q7” me targa 04-599 FO. Meriton Ahmetaj, 27 vjeç, nga fshati Korishë I komunes së Prizrenit ka rënë viktimë e grabitësve.

Ai ka qenë duke u kthyer nga Mali I Zi, kur rreth orës 22:00 në Milot, dy automjete, njera prej të cilave e paisur me fenolinë policie I janë venë në ndjekje. Drejtuesi I automjetit ka kujtuar se janë punonjës policie dhe ka ulur shpjetësinë në 60 km/h.

Nderkohë që kur ka vënë re se automjeteti me fenolinë policie po I qëndronte prapa, ai ka rritë shpejtësinë deri në 80 km/h për të vazhduar rrugën normalisht. Në këtë moment njera prej automjeteve e ka parakaluar audin Q7 me të cilen udhetontë shtetasi nga Kosova duke I bllokuar rrugën, nderkohë që automjeti tjetër ka qëndruar prapa.

Personat e armatosur me kallashnikov I kanë bërë thirrje drejtuesit të mjetit të dorezojë automjetin, përndryshe do t’a vrisnin. Drejtuesi I automjetit nuk ka rezistuar dhe u ka dorezuar automjetin grabitësve. Ai ka denoncuar grabitjen në komisariatin e policisë Laç. Forca të policisë së këtij komisariati janë vënë në ndjekje të grabitësve, por pa mundur që të kapin apo identifikojnë autorë deri ne keto momente

Kurbin, Në aksin rrugor Milot-Rrëshen, persona ende të paidentifikuar, të cilët udhëtonin me mjet tip “BMW ” , i kanë bërë shenjë ndalimi mjetit tip “Audi” me drejtues shtetasin M.A.,21 vjeç dhe pasagjer shtetasin F.M., 21 vjeç, banues në Kosovë, ku pasi kanë ndaluar , ju kanë marrë automjetin dhe janë larguar.

Shërbimet e Policisë dhe grupi hetimor mënjëherë pas marrjes së njoftimit kanë shkuar në vendngjarje dhe po punojnë për fiksimin e çdo provë të vlefshme që do ti shërbejë hetimit, për identifikimin e autorëve dhe zbardhjen e dokumentimin e kësaj ngjarje.

Nga shërbimet e Policisë janë shoqëruar në Komisariatin e Policisë Kurbin disa shtetas që mund të kenë dijeni për ngjarjen, si dhe janë sekuestruar pamje filmike.

Gjithashtu, janë ngritur pika kontrolli në hyrje-dalje, më qëllim kapjen e autorëve. Nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Kurbin, vijon puna për zbardhjen e dokumentimin e plotë të kësaj ngjarje.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: