fbpx
Lajme

Kursi i këmbimit/ Leku fiton pikë ndaj euros dhe humb terren me dollarin amerikan

Në tregun e këmbimit valutor vendas, të martën leku forcoi pozitat ndaj euros dhe humbi terren në raport me monedhën e gjelbër amerikane, dollarin. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, dollari këmbehet me 105.51 lekë ose 0.34 lekë më shumë se një ditë më parë. Ndërsa euro u zhvlerësua me 0.11 lekë dhe këmbehet në kuotën e 123.88 lekëve.
Në pozita të kundërta këmbehen sot me lekun edhe paundi britanik e franga zvicerane.
Monedha britanike u zhvlerësua me 0.08 lekë dhe këmbehet me 134.98 lekë ndërsa franga zvicerane u ngjit në kuotën e 115.15 lekëve ose 0.17 lekë më shumë se një ditë më parë. Banka e Shqipërisë bën të ditur se monedha vendase Lek është e qëndrueshme dhe luhatjet reflektojnë ecurinë në bursat ndërkombëtare dhe kërkesë ofertën në tregun vendas. /j.p/r.e/
Monedha kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar amerikan USD 105.51 +0.34
Euro EUR 123.88 -0.11
Poundi Britanik GBP 134.98 -0.08
Franga Zvicerane CHF 115.15 +0.17
Jeni Japonez (100) JPY 100.95 -0.07
Dollari Australian AUD 76.10 -0.32
Dollari Kanadez CAD 79.27 -0.28
Korona Suedeze SEK 11.91 -0.01
Korona Norvegjeze NOK 11.32 -0.11
Korona Daneze DKK 16.64 -0.02
SDR SDR 149.12 +0.13
Ari(OZ 1) XAU 200958.78 -1,977.25
Argjend(OZ 1) XAG 2550.74 -206.67
Juani Kinez (onshore) CNY 15.55 +0.04
Juani Kinez (offshore) CNH 15.55 +0.04
Lira Turke TRY 13.78 -0.06

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button