Lajme

Kursi i këmbimit/ Monedhat e huaja forcojnë pozitat në raport me lekun

Në tregun e këmbimit valutor vendas, të mërkurën monedhat e huaja forcuan pozitat në raport me lekun. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, monedha e gjelbër amerikane u forcua me 0,74 lekë dhe këmbehet me 102,42 lekë, ndërsa euroja fitoi terren lehtë me 0,01 lekë dhe këmbehet me 123,57 lekë.

Paundi britanik krahasuar me një ditë më parë, u ngjit në kuotën 142,03 lekë, duke fituar 0,39 lekë më shumë se ditën e martë dhe franga zvicerane, ndryshe nga një ditë më parë  u zhvlerësua me 0,11 lekë dhe këmbehet me 114,46 lekë.

Monedha kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar amerikan USD 102.42 +0.74  
Euro EUR 123.57 +0.01  
Poundi Britanik GBP 142.03 +0.39  
Franga Zvicerane CHF 114.46 -0.11  
Jeni Japonez (100) JPY 96.63 +0.01  
Dollari Australian AUD 79.33 +0.03  
Dollari Kanadez CAD 80.65 +0.13  
Korona Suedeze SEK 12.31 -0.01  
Korona Norvegjeze NOK 12.09 -0.08  
Korona Daneze DKK 16.62 -0.01  
SDR SDR 147.91 +1.41  
Ari(OZ 1) XAU 183094.32 -2,452.36  
Argjend(OZ 1) XAG 2774.10 -49.95  
Juani Kinez (onshore) CNY 15.87 +0.12  
Juani Kinez (offshore) CNH 15.90 +0.04  
Lira Turke TRY 14.63 -0.05  
Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close