Lajme

Kuvendi voton shkarkimin e tij, ja si votoi Fatmir Xhafaj

Kuvendi ka miratuar shkarkimin e ministrit të Brendshëm të dorëhequr Fatmir Xhafaj, duke miratuar dekretin e presidentit.

Shkarkimi i Xhafës u miratu me 75 vota. Ndërkohë asnjë votë nuk ka qenë kundër dhe asnjë abstenim. Edhe vetë Fatmir Xhafaj ka votuar ‘pro’ shkarkimit të tij. Ai ka qenë i ulur në fund të sallës.

Nga sot Xhafaj është zyrtarisht pa post ministror, dhe Ministria e Brendshme pa titullar, deri në dekretimin e një ministri të ri.

Rama gjatë fjalës së tij në Kuvend në seancën e jashtëzakonshme tha se  nuk tërhiqet nga emri i Sandër Lleshit, dhe se do t’i japë disa ditë kohë Presidentit.

Në sallë kanë qënë të pranishëm vetëm deputetët e PS-së, ndërsa opozita ka zgjedhur sërish bojkotin.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close