Lajme

LAJM I FUNDIT/ Nis konferenca urgjente e Berishës, zbulon lajmin e madh para gazetarëve

Ka nisur konferenca e ish-kryeministrit Sali Berisha me gazetarët, ku njoftoi se javën e kaluar avokati i tij francez ka depozituar padinë për shpifje ndaj sekretarit amerikan Anthony Blinken, në gjykatën e Parisit.

Berisha tha se në komunikimin që ka pasur dhe me avokatin francez, ky i fundit ka thënë se padia mund të ngrihet ndaj çdo zyrtari, sa kohë që shpifja përfshihet në veprat penale që nuk mbrohen nga imuniteti i zyrtarëve.

Berisha: Së pari ju falenderoj që jeni sot këtu të pranishëm, në këtë konferencë të cilën e kam thirrur për tu njoftuar ju dhe qytetarët shqiptarë, se avokati im ka dorëzuar padinë për shpifje ndaj zotit Blinken në Gjykatën e Parisit. Siç iu kam njoftuar dhe më herët që pas vendimit të Blinken për të më shpallur mua non grata së bashku me familjarët e mi, udhëzova avokatin tim për të ngritur padi, javën që kaloi kjo padi u dorëzua, dhe ju do merrni dëshminë e dorëzimit të saj. Sipas avokatit tim, kjo padi për shpifje bazohet në precedentë të mëparshëm, dhe se për shpifjen nuk ka imunitet.

Sali Berisha: Unë i bëj thirrje sekretarit Blinken në emër të transparencës të dërgojë pranë kësaj gjykate fakt dokument që ai apo kushdo tjetër kundër Sali Berishës apo familjes së tij.

Së pari sot pas 77 vitesh jetë kjo është hera e parë që unë i drejtohem një gjykatë dhe kurrë nuk kisha menduar të ngreja padi ndaj sekretari të shtetit të Amerikës. Në këtë padi kërkoj të bëj transparencë të plotë para qytetarëve shqiptarë dhe para miqve të mi në vend dhe në botë dhe të provoj që ky vendim është politik dhe pa bazë (vijon).

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: