Lajme

Lajmi fundit/ Makina thyen barrierat dhe hyn përmes sheshit “Skënderbej”

Një automjet ka thyer barrierat dhe ka hyrë mes përmes sheshit “Skënderbej”.  makina ka thyer barrierën nga ana e Teatrit të Operas dhe Baletit dhe ka hyrë në shesh, teksa është bllokuar nga policia.

Në vend janë mbledhur dhjetëra qytetarë, teksa e kanë mbërthyer drejtuesin e makinës duke mos e lënë të lëvizë.

Fillimisht ai është drejtuar në drejtim në të qendrës së vaksinimit, ku është ndjekur nga policia.
Disa qytetarë kanë ndërhyrë në ndihmë të uniformave blu dhe në pamundësi për ta ndaluar e kanë goditur atë disa herë derisa është shtrirë në tokë dhe më pas është arrestuar. Vetë i riu ka deklaruar se ka humbur kontrollin e automjetit dhe nuk e ka kuptuar se çfarë ka ndodhur .

Ka qenë një person që ka ndërhyrë dhe ka n eutralizuar personin që drejtonte makinën, duke bërë një akt h eroik, që do tia kishte zili çdo punonjës p olicie. Personi që ishte në drejtimin e mjetit, tha se nuk e kuptoi se çfarë po ndodhte, ndërkohë që fatmirësisht nuk ka persona të l ënduar nga kjo ngjarje e rëndë.
I riu që u hodh mbi makinë duke kryer një akt h eroik, dëshmoi: “Pashë që vuri në r rezik jetën e qytetarëve. Nuk e njoh dhe pashë që ishte akt t er rorist dhe u mundova ta ndaloj. V rapova ta ndaloj”.
Drejtuesi i mjetit që në mes të ditës theu barrierat e vendosura rreth e rrotull dhe r rezikoi qytetarët d yshohet se ishte i d rog uar.
Ai është id entifikuar si Nertil Qazimi, 35 vjeç, banues në Paskuqan. Me vete i janë gjetur disa d oza k an abisi. Po kështu mësohet se para se të hynte në sheshin “Skënderbej”, ai ka përplasur disa makina rrugës.

Dy motrat e 32-vjeçarit Arben Mema, i cili terrorizoi sot qytetarët duke tentuar t’i marrë përpara me makinë, kanë shkuar në sheshin “Skënderbej” pas ngjarjes duke kërkuar të vëllanë.

Ato janë treguar agresive me mediat duke i shtyrë operatorët dhe gazetarët dhe duke i kërkuar të mos filmonin, ndërsa thërrisnin me zë të lartë “ku është vëllai”.

Në një intervistë live në Top Channel me gazetaren Anila Hoxha , ai tregoi se nuk u mendua fare për të ndërhyrë për të ndaluar shoferin e ç mendur i cili ishte nën efektin e l ëndëve n arkotike, siç raportoi më herët Top Channel.

Klodiani tregoi si ndërhyri: ishte shumë shpejt, pak sekonda isha në hyrje të sheshit dhe pashë një makinë të aksidentuar që po vinte me një shpejtësi të rrezikshme për qytetarët në shesh.

Ktheu makinën në një moment dhe po sulej njerëzve dhe thashë duhet të ndërhyj se mund të kishim jetë të humbura, e vetmja mënyrë ishte ta hidhje nga dritarja se ndryshe. Unë jam sportist, jam marrë gjithë jetën me sport. Më vjen mirë që e bëra me sukses. Pasi e godita në fillim, nuk pati reagim. Po ka takuar kryeministrin, Erjonin, më pritën shumë mirë, u gëzuan, jo vetëm ata por edhe njerëzit njerëzit .

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: