fbpx
Lajme

“Lamtumirë Mjeshtër”/ Meta: Humbja e Avni Mulës le pas shumë dhimbje

Presidenti i Republikës Ilir Meta reagon lidhur me ndarjen nga jeta të Avi Mulës, emër i madh i muzikës dhe artit shqiptar. Përmes një mesazhi ngushëllimi, kreu i shtetit teksa vlerëson figurën e Mulës, e konsideron humbjen e tij një humbje të madhe.

Presidenti Meta: “Thellësisht i pikëlluar për ndarjen nga jeta të një prej kolosëve të muzikës dhe artit shqiptar, Avni Mula, personalitet i jashtëzakonshëm, intelektual i spikatur, model i përhershëm qytetarie, figurë e dashur dhe e respektuar nga të gjithë! Humbje e madhe që le pas shumë dhimbje! Në këto momente të vështira, jam pranë Invës, familjes së dashur Mula dhe komunitetit të artistëve! Ngushëllimet më të ndjera dhe i paharruar kujtimi i Tij! Lamtumirë Mjeshtër! U prehsh në paqen e merituar!“ Avni Mula nderroi jetë mbrëmjen e djeshme, në moshën 92-vjeçare, ndërsa homazhet në nder të tij kryen sot, ora 11:00-13:00 në hollin e Universitetit të Arteve, në Tiranë.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button