Lajme

“Lamtumirë Pelé!”Legjenda braziliane e futbollit humb “finalen” e fundit!

Pele, ikona e futbollit brazilian që solli tri herë trofeun e Kupës së Botës në vendin e tij, duke u bërë një superstar ndërkombëtar dhe sportisti i ekipit më të paguar në botë në atë kohë, ka ndërruar jetë në moshën 82-vjeçare.

Vajza e tij Kely Nascimento njoftoi vdekjen e tij të enjten në Instagram.

Shëndeti i Pelesë ishte përkeqësuar ndërsa ai plakej. Mjekët në spitalin Albert Einstein në São Paulo thanë në fund të dhjetorit se ai po merrte “kujdes të ngritur” në lidhje me “mosfunksionimet e veshkave dhe zemrës” që rrjedhin nga kanceri me të cilin kishte luftuar për më shumë se një vit. Ai gjithashtu kishte një infeksion të frymëmarrjes dhe familja e tij tha se ai do të qëndronte në spital gjatë festës së Krishtlindjeve.

Ai dhe ylli argjentinas Diego Maradona, i cili ishte më i ri se Pelé dhe luajti pas pensionimit të tij, janë diskutuar shpesh si lojtarët më të mëdhenj të të gjitha kohërave – madje u emëruan bashkërisht si “lojtari i shekullit” nga FIFA në vitin 2000. Pavarësisht konkurrencës, të dy krijuan një miqësi përpara se Maradona të vdiste në vitin 2020, pas vitesh të tëra përçarjesh tregtare.

“Dua të falënderoj Pelé. Ne e dimë se kush është dhe kush do të jetë gjithmonë. Ne kemi nevojë për ikona si ai”, tha Maradona në një ndeshje miqësore të ekspozitës në 2016.

I lindur Edson Arantes do Nascimento më 23 tetor 1940, ai njihej pothuajse ekskluzivisht si Pelé – një pseudonim që supozohet se e fitoi pasi shqiptoi gabim emrin e një futbollisti tjetër.

Pelé iu bashkua Klubit të Futbollit Santos në Brazil në vitin 1956 në moshën 15-vjeçare si sulmues i brendshëm. Klubi fitoi kampionatet e ligës São Paulo dhe, në 1962 dhe 1963, Kupën Libertadores dhe Kupën Ndërkontinentale të Klubeve.

Sulmuesi, i cili vepronte si sulmues i dytë, bëri debutimin e tij ndërkombëtar vetëm një vit pasi u bashkua me Santos, në 1957, dhe luajti në Kupën e Botës vitin e ardhshëm në moshën 17-vjeçare – lojtari më i ri ndonjëherë. Ai fitoi një hat-trick në gjysmëfinale kundër Francës dhe shënoi dy gola në ndeshjen e kampionatit kundër mikpritësit të turneut të vitit 1958, Suedisë.

Pasi shpërtheu në skenën botërore dhe mahniti me aftësinë e tij për të shënuar goditje të vështira në rrjetë, Brazili deklaroi se Pelé ishte një “thesar kombëtar”, një veprim për të parandaluar që ai të rrëmbehej nga ekipet më të pasura evropiane. Në vend të kësaj, Santos shkoi në një turne ndërkombëtar për t’u dhënë fansave një shans për të parë yllin.

Pelé grisi një muskul në turneun tjetër të Kupës së Botës në 1962 dhe iu desh të dilte jashtë pas ndeshjes së dytë, por kombëtarja braziliane fitoi dhe fitoi tituj të njëpasnjëshëm. Brazili humbi në raundin e parë në Kupën e Botës së ardhshme, në vitin 1966, pasi Pelé dhe të tjerët pësuan lëndime.

Ai mendoi të tërhiqej nga loja ndërkombëtare, por bëri një rikthim triumfues në vitin 1970 për t’i fituar të gjitha përsëri. Pelé e mbylli karrierën e tij në Kupën e Botës duke shënuar 12 gola në 14 ndeshje dhe mbetet i vetmi futbollist që ka fituar trofeun tre herë.

Pelé u tërhoq nga Santos në 1974 pasi shënoi 643 gola në 659 ndeshje.

Ai u detyrua të dilte në pension një vit më vonë për t’u bashkuar me ekipin e tij të dytë në histori, New York Cosmos. Në moshën 34-vjeçare, ai nënshkroi një marrëveshje trevjeçare prej 7 milionë dollarësh për të luajtur për ekipin e SHBA-së, për të cilën The New York Times raportoi në atë kohë që e bëri atë atletin e ekipit më të paguar në botë. Ai përfundoi duke luajtur për Cosmos për dy vjet, duke i ndihmuar ata të fitonin trofeun e Ligës së Futbollit të Amerikës së Veriut dhe ai u vlerësua gjerësisht me rritjen e popullaritetit në këtë sport në Shtetet e Bashkuara.

Ndeshja e tij e fundit ishte një ndeshje ekspozite midis Santos dhe Cosmos. Ai luajti pjesën e parë me Cosmos dhe pjesën e dytë me Santosin e tij të dashur. Kur skadoi koha, shokët e tij e ngritën Pelé emocional mbi supet e tyre dhe e parakaluan nëpër fushë.

“Me fjalë të thjeshta, Pele e bëri futbollin të lezetshëm”, tha për ESPN Shep Messing, një portier për Cosmos, 40 vjet pas ndeshjes së fundit. “Mick Jagger, Elton John, Robert Redford në lojëra. Muhamed Ali, ai ishte atje në fushë për atë ndeshje finale, dhe në atë kohë, dy njerëzit më të njohur në planet ishin ata të dy.”

Pelé shënoi më shumë se 1000 gola gjatë karrierës së tij, duke fituar një Rekord Botëror Guinness.

Ai përdori platformën e tij pas futbollit për të mbështetur vepra bamirësie dhe për t’u përpjekur për të përmirësuar jetën e të varfërve të Brazilit. Ai u bë ambasador global i UNESCO-s në vitin 1994 dhe shërbeu si ministër për sportin në Brazil. Ai gjithashtu botoi disa autobiografi që u bënë bestseller dhe luajtën në filma dokumentarë për jetën e tij.

FIFA e quajti atë “më të madhin e të gjitha kohërave” në vitin 2012 dhe Komiteti Olimpik Ndërkombëtar e shpalli atë “atletin e shekullit” në 1999.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close