fbpx
Lajme

Largohet nga jeta aktori që luajti “Darth Vader”

Aktori anglez David Prowse, cili ka luajtur “Dardh Vader” në serinë e filmave “Star Wars”, ka ndërruar jetë në moshën 85 vjeçare. Lajmin e ka bërë të ditur kompania menaxhuese e tij. Sipas agjentit të tij Thomas Bowington, Prowse vdiq nga një sëmundje e shkurtër. Mësohet se ai ishte duke u mjekuar për kancer të prostatës.

“Është shumë e dhimbshme dhe mërzi e madhe për ne dhe miliona fansa të tij në gjithë botën, të njoftojmë se DAVE PROWSE M.B.E ka ndërruar jetë në moshën 85 vjeçe.” shkroi në Twitter Bowington Management. Përveç me rolin e Darth Vader, David Prowse njihet edhe për rolet e tij në “The Horror of Frankenstein”, “Carry on Henry” dhe “A Clockwork Orange”.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button