Lajme

Lëkundje të forta tërmeti në Shqipëri, ku ishte epiqendra

Dy lëkundje të forta tërmeti janë ndjerë pak më parë në Tiranë. Tërmeti ka qenë me magnitudë 4.4 dhe 3.3 të shkallës Rihter, ndërkohë që është ndjerë në disa qytete të ndryshme të vendit. Lëkundja 4.4 e shkallës Rihter ishte me epiqendër në fshatin Topojan të Njësisë Administrative Shupenzë në Bashkinë Bulqizë.

Sipas përditësimeve epiqendra e tërmetit ka qenë në kufirin shqiptaro maqedonas, dhe është ndjerë shumë në disa fshatra të Bulqizës. Derimë tani nuk raportohet për dëme.  Në javën e fundit në Shqipëri ka pasur disa lëkundje, por fatmirësisht pa dëme.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: