Lajme

Librazhd, Shkrumbohet shtëpia, flakët rrezikuan disa banesa të tjera

Një shtëpi në fshatin Kokrevë Katund në Njësinë Administrative Hotolisht i Bashkisë Librazhd është shkrumbuar plotësisht mesditën e kësaj të Marte nga flakët që e përfshinë në rrethana ende të paqarta.

Burime zyrtare bënë me dije se flakët fillimisht janë shfaqur në çatinë e shtëpisë dhe më pas janë përhapur me shpejtësi në të gjithë ambientet duke rrezikuar djegien edhe të shtëpive pranë saj.

Mbërritja në kohë rekord e makinës së shërbimit zjarrfikës dhe puna e 6 efektivëve të Stacionit të MZSH-të Librazhdit ka bërë të mundur që të izoloheshin flakët gjigande të zjarrit që kishte përfshirë shtëpinë më pronësi të familjes së Sami Çotës dhe kanë evituar djegien e disa banesave të tjera.

Shërbimi zjarrfikës është ndihmuar edhe nga  mjaft familjarë të lagjes ku  ndodhej shtëpia ku kishte rënë zjarri, përhapja e flakëve të cilit me favorizohej jo vetëm nga mbizotërimi i temperaturave të larta por edhe nga era.Fatmirësisht nga rënia e zjarrit nuk ka patur të lënduar, ndërsa nga hetimi paraprak dyshohet se shkaktar mund të ketë qenë një qark i shkurtër elektrik te limitatori që ndodhej thuajse ngjitur me tavanin e shtëpisë.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close