Lajme

Lufta në Ukrainë, Papa Françesku: Putin nuk ndalet, dua të shkoj në Moskë ta takoj

Papa Françesku është shprehur se ka menduar të zhvillojë një vizitë në Moskë.

Forcat ruse nuk i kanë ndalur sulmet në Ukrainë. Zyrtarët ukrainas kanë njoftuar se deri më tani 200 fëmijë kanë humbur jetën si pasojë e bombardimeve.

“Për momentin nuk do të shkoj në Kiev. Unë dërgova kardinalin Michael Czerny dhe kardinalin Konrad Krajewski.

Por ndjej se duhet të shkoj. Së pari duhet të shkoj në Moskë dhe të takoj Putin. Por nuk kam çfarë të bëj, unë bëj sa mundem…”, kështu u shpreh Papa Françesku, i cili theksoi se Vatikani nuk i ka ndalur përpjekjet për të ulur tensionet në Ukrainë.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close