Lajme

“Luftë urbane” në mes të Romës/ Ambasada amerikane ngre alarmin për stafin diplomatik

Alarmi nga ambasada amerikane ra në Via Veneto ndërsa disa dhjetëra metra përpara policia përgjigjet me shpërthime gazi lotsjellës. “Qëndroni larg dritareve, qëndroni brenda, prisni udhëzime,” një zë i regjistruar në anglisht në oborret e Palazzo Margherita urdhëron stafin diplomatik.

Më pak se 500 metra larg, rreth 600 ekstremistë të krahut të djathtë, nga Forza Nuova dhe më gjerë, duke bërtitur “Tradhtarë dhe të shitur!”, Tashmë kishin sulmuar dhe shkatërruar selinë historike të CGIL në corso d’Italia, pasi kishin rrahur katër policë, shkruajnë mediat italiane.

Një nga momentet më të këqija të së shtunës së dhunës, të luftës urbane në qendër të kryeqytetit, e cila filloi në orën 3 pasdite me demonstratën më të madhe që nga fillimi i protestave kundër detyrimit të kalimit të gjelbër, me mbi 10 mijë njerëz në Piazza del Popolo, dhe përfundoi në mbrëmje me akuza të tjera të policisë për të shpërndarë njëqind burra me kapuç, disa nga Forza Nuova, të cilët kishin hedhur shishe, gurë kalldrëmi dhe madje lopata të marra nga një vend ndërtimi tek agjentët.

Para mesnatës numri total ishte: katër të arrestuar, disa policë të plagosur dhe protestues të tjerë të plagosur. Sot, megjithatë, mund të ketë zhvillime në hetime: Digos po punon me Scientific për të analizuar qindra video, përfshirë ato të publikuara në rrjetet sociale dhe ato të vëzhgimit me video, për të identifikuar dhunën. Shumë persona u sollën në zyrë, mes tyre edhe udhëheqësi romak i Forza Nuova Giuliano Castellino, tashmë nën mbikëqyrje të veçantë.

Gjithashtu dhe në Milano pati demonstrata kundër kalimit të gjelbër ose “Green Pass”- por ndryshe nga Roma kjo ishte e paautorizuar nga Shtabi i Policisë -, në të cilën morën pjesë 5,000 njerëz. Protesta u zhvendos në procesion nga Corso Buenos Aires në stacionin Qendror, me qëllim të zënies së shinave dhe bllokimit trenat. Por forca e policisë garnizoi planin për të dështuar: katër u ndalën dhe tre u plagosën (një oficer, plus dy demonstrues të goditur nga automjetet ndërsa zinin qëllimisht rrugën në Corso Venezia dhe Piazza San Gioachimo). Sipas Shtabit të Policisë, pati gjithashtu një tentativë bastisjeje në Galleria nga Piazza Duomo, por u refuzua.

Policia e blinduar dhe automjetet financiare, të vendosura anash, nuk ishin të mjaftueshme për të dekurajuar ata që protestuan, të cilët në vend të kësaj anashkaluan pengesën duke kaluar nëpër parkun përballë Kinemasë. Këtu nisi përplasja e parë me agjentët, me vetë Castellino të goditur në kokë nga një gur dhe policia u kap nga turma: një pjesë shkoi në CGIL dhe zuri zyrat e sindikatës, ndërsa pjesa më e madhe zbriti në rrugën e Dolce Vita , parakaluan para ambasadës amerikane dhe më në fund pushtuan “Piazza Barberini” pas një sherri të dytë me policinë. Gazi lotsjellës, i shkrepur në sasi të mëdha, nuk ishte i mjaftueshëm për të ndaluar marshimet kundër “Green Pass” që pushtuan përmes rrugës “del Triton”. Rrethimi i pallateve të qeverisë zgjati deri në orën 10 të mbrëmjes.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: