Lajme

Makineri bujqësore dhe shtëpi! Kamerat dhe dëshmitë fundosin hajdutët shqiptarë në Itali

Policia italiane goditi një bandë hajdutësh shqiptarë të cilët akuzohen për disa vjedhje në kompani dhe shtëpi në Piemonte dhe në provincat e afërta të Lombardisë. Hetimet zgjatën mbi 13 muaj, ndërsa të arrestuarit janë të moshës 21 dhe 33 vjeç, me kombësi shqiptare dhe me precedentë. Tre u dërguan në burgjet në Cuneo, Asti dhe Pavia, ndërsa dy u vendosën në arrest në shtëpitë e tyre përkatëse. Gjatë operacionit në shtëpitë e tyre u gjetën edhe shumë sende të vjedhura, që policia ua ktheu pronarëve legjitimë.

Por si u arrestuan? Hetimet filluan në gusht të vitit të kaluar, kur banda vodhi në një kompani mjete të ndryshme bujqësore, makina punimi tokash, saldatorë dhe materiale të tjera të ndryshme. Por kamerat e sigurisë dhe dëshmitë e banorëve të zonës i fundosën, pasi u dhanë mjaftueshëm prova organeve hetimore për të shkuar në gjurmët e tyre.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: