Lajme

Manastirliu inspekton qendrën shëndetësore të Ishmit

Ditën e sotme, ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka inspektuar qendrën shëndetësore të Ishmit, e cila po ndërtohet nga e para, pas shkatërrimit nga tërmeti i 26 Nëntorit. Ajo tha se do hapen 29 qendra verore.  “Kjo qendër u dëmtua rëndë nga tërmeti dhe nuk mund të rehabilitohej, ndaj siç e premtuam, kjo qendër po ndërtohet e re, më e bukur dhe më e fortë, me mbështetjen e partnerëve tanë të qeverisë zviceriane, në kuadër të programit të rindërtimit. Qendra e re do të përfundojë dhe do të jetë funksionale brenda këtij sezoni turistik.

Përgatitemi për hapjen e qendrave shëndetësore verore. Dhe prej datës 15 të këtij muaji do të hapim 29 qendra shëndetësore verore përgjatë gjithë vijës bregdetare por edhe në zonat turistike malore. Kemi finalizuar me Ministrinë e Mjedisit dhe Turizmit protokollet e reja shëndetësore anticovid sa i përket sezonit turistik. Dhe në këto protokolle janë përcaktuar të gjitha ato masa anticovid, të cilat do të vijojnë të mbeten për të gjithë subjektet akomoduese, aktivitetet e biznesit, të bareve, restoranteve. Nuk do të ketë asnjë tolerancë nga Inspektoriati Shëndetësor dhe Inspektoriatet e tjera të Task-Forcës, me synim për të kufizuar përhapjen e Covid19″, tha Manastirliu.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close