Lajme

Mbeti jashtë Kuvendit/ Pandeli Majko bën reagimin e parë

Pandeli Majo është një nga emrat ‘veteran’ të Partsë Socialiste, por që  nuk arriti që të fitonte mandatin në 25 Prill. Ministri i Diasporës nuk do të jetë pjesë e legjislaturës për 4 vitet e ardhshme, pasi  nuk arriti të thyejë herësin. Sipas të dhënave zyrtare nga KQZ, Majko arriti të sigurojë vetëm 8780 vota. Në një postim në rrjetet sociale ai shprehet se matematika e rendit në 10 kandidaturat më të votuara në qarkun e Tiranës, por do të mbetet jashtë dhe për këtë fajëson sistemin elektoral.

 “Miq, megjithëse matematika më rendit në 10 kandidaturat e votuara në qarkun e Tiranës, në zgjedhjet e 25 prillit, unë nuk do të jem deputet në Kuvendin e Shqipërisë. Sistemi elektoral është ky që kemi pranuar. Përvoja më ka mësuar se duhet të jesh i gatshëm të shohësh atë që ekziston. Isha i bindur se do ti fitonim 19 mandate në Tiranë. Ndaj fushatën për numrin tim personal 19 e kalova në plan të dytë. Edhe për këtë arsye, rezultati nuk është një përrallë që e mposht me logjikë.

Ju falënderoj që votuat për numrin 12, Partinë Socialiste! Siç do të thoshte im atë ndjesë pastë,… “19-ta kërkon leje për tu ulur në aeroport!” Ju jam mirënjohës që më bëtë ky që jam. Shpresoj tu kem dhënë “everything”! Mirupafshim! Pandi .Tiranë 30 Prill 2021 “, shkruan Majko.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: