BotaLajme

Mbijetuan 40 ditë në pyllin tropikal të Amazonës, 4 fëmijët dalin nga spitali, kush do ta marrë kujdestarinë e tyre?

Katër fëmijë të vegjël që u gjetën muajin e kaluar pasi mbijetuan 40 ditë në pyllin tropikal të Amazonës pas një aksidenti ajror, kanë dalë nga spitali dhe janë në gjendje të mirë, sipas autoriteteve kolumbiane.

Katër fëmijët, të moshave nga 1 deri në 13 vjeç, kanë marrë trajtim në Spitalin Ushtarak të Kolumbisë në Bogota që kur u gjetën më 9 qershor.

Ata u liruan të premten dhe tani po qëndrojnë në një shtëpi strehimi, sipas Astrid Garces, drejtoreshë e Agjencisë Kolumbiane të Mirëqenies së Fëmijëve ICBF, në një konferencë shtypi të Premten.

Fëmijët po qëndrojnë në një nga 188 strehimoret që agjencia drejton në të gjithë Kolumbinë.

“Duke marrë parasysh gjithçka që kanë kaluar, ata janë në gjendje të mirë,” tha Garces. “Shëndeti i tyre fizik është i përsosur dhe në spital ata filluan të merrnin kujdes nga një ekip psikologësh dhe antropologësh,” shtoi ai.

Lesly Jacobombaire Mucutuy, 13, Soleiny Jacobombaire Mucutuy, 9, Tien Ranoque Mucutuy, 4, dhe foshnja Cristin Ranoque Mucutuy u bllokuan në xhunglën e Amazonës më 1 maj pas një aksidenti vdekjeprurës me avion që vrau nënën e tyre, pasagjerët e tjerë Magdalena Mucutuy dhe Valencias.

Gjurmët që tregojnë mbijetesën e tyre ndezën një kërkim masiv të udhëhequr nga ushtria që përfshinte më shumë se njëqind trupa të forcave speciale kolumbiane dhe 70 skautë indigjenë.

Për javë të tëra, kërkimet dolën vetëm me të dhëna tërheqëse, duke përfshirë gjurmët e këmbëve, një pelenë të pistë dhe një shishe. Fëmijët hëngrën tre kilogramë farina, një miell kasava e trashë që përdoret zakonisht nga fiset indigjene në rajonin e Amazonës, për të qëndruar gjallë, sipas një zyrtari të forcave speciale ushtarake kolumbiane.

Të premten, autoritetet thanë se pritet të ngrejë një çështje përpara një gjykate familjare për të përcaktuar se kush do të marrë kujdestarinë ligjore mbi katër fëmijët, përmes një procesi të njohur si “rikthim i së drejtës”.

Babai i dy fëmijëve më të vegjël, Manuel Ranoque, dhe gjyshërit nga nëna kanë kërkuar kujdestarinë ligjore mbi ta dhe një gjykatë familjare do të duhet të vendosë për fatin e tyre.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close