Lajme

Mbizotërim i kthjellimeve dhe rritje e temperaturave, parashikimi i motit për sot

Vendi ynë mbizotërohet nga masa ajrore të qëndrueshme duke sjellë mot të  kthjellët në të gjithë territorin e vendit deri në orët e pasdites, ku vranësirat do të shfaqen si fillim në zonat malore dhe gradualisht në pjesën më të madhe të territorit,  më të dendura në ekstremin verior dhe zona të izoluara në verilindje dhe juglindje duke gjeneruar shira të izoluar. Parashikohet që, kthjellimet dhe vranësirat e shpeshta të mbeten prezent edhe gjatë natës.

Temperaturat e ajrit do të rriten në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 17°C deri në 35°C.

Era do te fryjë e lehtë dhe mesatare  me shpejtesi 30 km/h nga drejtimi permanent veriperëndimor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim 2 ballë.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close