Lajme

Mbrëmje,12 maj 2020 lungomare,Vlorë

Qytetaret vlonjate mbushin plot e perplot shetitoren e qytetit pas nje karantine te lodhshme psikologjikisht e te tejkufizuar fizikisht. Sheh ne syte e tyre lehtesim dhe deshire per ta jetuar jeten te lire.

Keto pamje jane deshmitari qe tregon me se miri realitetin ne qytetin e Vlores. Duken qarte qe midis tyre nuk ka as distancim social dhe as masa te marra mbrojtese. Ka dite qe vazhdon kjo situate dhe asnje rast ne Vlore. Kjo eshte nje gje shume e mire!

Por ka edhe nje realitet tjeter. Neper plazhet e qytetit thirret me megafon policie qe te largohen nga deti,ndersa neper plazhet me tej jugut,te ashtuquajtur “plazhet e vipave” jane te mbushur plot e perplot pikerisht nga njerezit qe bejne moral per papergjejgjshmerine e qytetareve te thjeshte!

Qyteti jone e tregoi me se miri qe eshte i pergjegjshem aq sa nevojitet me llogjike dhe inteligjence e kete e verteton fakti qe drejtoresha e spitalit Vlore raportonte cdo dite korrektesisht “0 teste pozitive me covid 19”

E pra Vlora eshte gati per çeljen e sezonit,por pa paradokse vrastare te ligjeruara se fundmi ndaj bare e restoranteve.
● Distancimi social ekstrem duhet te reduktohet. Faktet po tregojne qe kjo mase nuk ka vlere ne Vlore.
● Orari i fashes se vendosur deri me sot te hiqet sepse faktet tregojne qe cdo orar ka vlere te njejte.
● Taksa e SPL qe paguhej 6 muaj ne vit nga keto biznese te reduktohet ne 2 muaj. Ne fakt kjo gje eshte premtuar nga kryetari i bashkise,gjithashtu edhe mundesia e shfrytezimit te nje hapesire ne shetitore.
● Inspektoret e devotshem te task forces jane te mirepritur te orjentojne e informojne bizneset per masat sepse ka konfuzionalitet. Kjo sepse cfare del sot,ndryshohet neser. Jane te mirepritur te bashkpunojme per te bere me te miren,por jo ta tejkalojne kete gje ne abuzim e trysni gjobash per mbushje arkash shteti se boll te stresuar e te plagosur jemi nga kjo situate. Ne rast se ndodh kjo,patjeter qe do te kete nje reagim te organizuar nga te gjitha sherbimet bare-restorante.

● Sezoni ne Vlore ka hyre i paqte dhe i ngrohte dhe ne jemi gati per te bere maksimumin te gjithe se bashku,per ta kthyer Vloren ne epiqendren dhe kryefjalen e cdo turisti. E natyrisht kjo kerkon ekuilibrat e duhur dhe qetesine e mbarevajtjes te punes se perditeshme!

Zoti qofte me ne Argjerim sa me te lehte te gjithe besimtareve keto dite! Nga Ervin Sota

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close