Lajme

Mbretëresha Elizabeth inkurajon bashkatdhetarët e saj: Bëjeni vaksinën, është detyrë!

Mbretëresha Elizabeth II inkurajoi bashkatdhetarët e saj britanik të vaksinohen kundër COVID-19 duke shpjeguar se injeksioni nuk e kishte dëmtuar fare dhe se ishte e nevojshme të “mendohej për të tjerët”.
Monarkja 94-vjeçe, deklaroi se ishte ndjerë e mbrojtur pasi ishte vaksinuar në janar, ashtu si dhe bashkëshorti, princi Philip, 99 vjeç.

Ajo u shpreh gjatë një lidhjeje video të bërë me zyrtarët shëndetësorë të ngarkuar me fushatën e vaksinimit në Angli, Skoci, Uells dhe Irlandën e Veriut.
”Bërja e vaksinës është një detyrë”, theksoi ajo. Më shumë se 18 milionë persona kanë marrë dozën e parë të vaksinës antiCOVID-19 në Britaninë e Madhe, ku fushata e vaksinimit ka filluar në dhjetor.

Objektivi i qeverisë është që të gjithë të rinjtë të marrin të paktën një dozë vaksine deri në fund të korrikut. Nëse përqindja e atyre që pranojnë të vaksinohen është shumë e lartë me rreth 90%, disa pakica hezitojnë. “Mora shumë letra nga njerëz që ishin shumë të befasuar nga lehtësia e vaksinimit. Dhe injeksioni nuk dëmtoi aspak”, theksoi ajo.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: