fbpx
Lajme

Mbyllet 9-vjeçarja në Darzezë të Fierit, fëmijët do transferohen në një tjetër shkollë

Mbyllet shkolla 9-vjeçare në Darëzezë të Fierit. Shkollës i është vënë shiriti me qëllim ndalimin e mësimit në këtë shkollë. Këshilli bashkiak i i Fierit ka zhvilluar një mbledhje për miratimin e procedurës së shembjes së shkollës 9-vjeçare. Vendimi për shembjen e shkollës është marrë nga Komisioni i Emergjencave Civile pas vlerësimit të dëmeve nga tërmeti i 26 nëntorit.

Në këto kushte rreth 92 nxënës mes tyre 32 fëmijë të arsimit parashkollor u caktuan të dërgoheshin në një shkollë në fshatin Povelc, por kjo ka hasur në kundërshtimin e prindërve të fëmijëve. Ata thonë se shkolla nuk ka probleme, por vetëm disa plasaritje të shkaktuara ndër vite dhe jo si pasojë e tërmetit. Godina e shkollës 9-vjeçare ka qenë edhe e amortizuar prej vitesh.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button