Lajme

‘Më rreh çdo ditë’, 29-vjeçarja shqiptare tregon ferrin nga ish-bashkëshorti, gjykata e la të lirë (VIDEO)

“Ai po qante dhe i thoshte “Babi, lëre mamin”, tregon gruaja me lot – ish- burri i saj 38-vjeçar është dënuar 8 herë dhe është i lirë.

“Kam shumë frikë, nuk dua të jem një grua tjetër që mund të vritet nesër nga ish-bashkëshorti. Kam dy fëmijë për të rritur”, thotë e përlotur 29-vjeçarja, e cila ka akuzuar shtatë herë të shoqin për dhunë në familje, por pavarësisht se është dënuar për të gjitha akuzat, gjykata vendosi të pezullojë apelin e tij, me pasojë që ai të lëviz lirshëm dhe shkel masat e sigurisë, raporton media shqiptare në Greqi, Focus News.

Gruaja me origjinë shqiptare, e cila jeton në Selanik, thekson se ka frikë për jetën e saj, pasi bashkatdhetari i saj 38-vjeçar, me të cilin është ndarë që prej marsit 2021, vazhdon t’i afrohet, ta kërcënojë dhe ta rrahë. Siç e përshkruan ajo, golgota e saj filloi kur djali i saj i vogël ishte 4 muajsh, rreth 3.5 vjet më parë dhe që atëherë i akuzuari nuk ka pushuar së rrahuri as edhe një ditë.

“Motra dhe djali im i madh, i cili në atë kohë ishte 6 vjeç, më kanë shpëtuar dy herë jetën. Pikërisht atëherë më kapi nga qafa dhe më tha “do të bëj një panoramë”. Djali im i madh qante dhe i thoshte ‘Babi lëre mamin’ dhe është ai që më ka shpëtuar shumë herë”, thotë gruaja e përlotur.

Dy fëmijët janë aktualisht 4 dhe 8 vjeç dhe sa herë që babai sulmon, shan dhe kërcënon fizikisht nënën e tyre, janë përballë incidenteve të dhunës në familje, siç thotë 29-vjeçarja. Ajo vendosi të kërkojë ndihmë në maj të vitit 2020, kur, siç pretendon ajo, ish-bashkëshorti e goditi në pjesën e pasme të kokës, duke e çuar në spital për dy ditë. “Isha e mbuluar me gjak dhe mbaj mend vetëm fëmijët e mi dhe motrën që ishin sipër meje në divan. Nuk mbaj mend asgjë tjetër. Shkova në spital dhe qëndrova një ditë e një natë”, thotë gruaja.

“Ai më godet për gjënë më të vogël”

“Ai më godet për gjënë më të vogël. Më thotë “mos pyet ku jam, mos pyet çfarë po bëj, mos pyet asgjë”. Nuk i intereson asgjë, as për fëmijët. Ai luan kumar dhe është një alkoolist. Që kur u ndamë, ai vazhdon të më thotë, ti je gruaja ime dhe do të bësh çfarë të them. Kur motra ime i thotë të mos më godasë, ai përgjigjet se ajo është gruaja ime dhe unë bëj atë që dua”, shton ajo.

Siç thotë më pas 29-vjeçarja, ajo ka shumë frikë për fëmijët e saj pasi ata janë gjithmonë përballë sulmeve që merr. “Ata i mbulojnë veshët me duar dhe bërtasin “baba, ndal!” dhe fshihen nën tavolinë. Kjo është më e keqja që mund të shihni”, tregon gruaja, duke theksuar se në vitet e para kur i shoqi e abuzonte, kishte frikë të shkonte tek autoritetet pasi nuk kishte dokumentet e nevojshme për të qëndruar në Greqi.

“Që kur shkova në spital thashë ‘mjaft, deri këtu’”. Kisha gjak kudo, fëmijët ishin mbi mua dhe më pas thashë nuk mundem më”, thekson ajo, ndërsa duke folur për faktin se burri i saj i larguar është i lirë pavarësisht bindjeve, thotë se “ Nuk di çfarë të bëj tjetër, më duket shumë e çuditshme, mendoj se këtu nuk ka ligje. Është ndaluar shtatë herë nga policia dhe ende është jashtë. Unë po i kërkoj të largohet nga këtu. Unë dua që ai të më çlirojë, të mos e jetoj jetën time me frikë. Të mos kem frikë se do të vijë nga pas dhe do të më godasë”.

29-vjeçarja është e tmerruar pasi, siç thotë ajo, ish-burri vazhdon t’i kalojë afër shtëpisë dhe punës së saj dhe ta kërcënojë, duke e bërë atë të jetojë në frikë të vazhdueshme. “Nuk dua të jem një grua tjetër që mund të vritet nga ish-burri im nesër. Unë shoh çdo javë në TV që vriten gra. Duhet të ketë një ligj që ta ndalojë këtë, që nesër të mos jem një grua që mund të vdes, se kam dy fëmijë për të rritur”, përfundon ajo.

Deklaratat e 29-vjeçares

Siç e ka përshkruar gruaja në denoncimin e fundit që ka bërë ndaj bashkëshortit të saj të larguar, për kërcënimet që ka marrë pak ditë më parë, më 26 gusht. “Në orën 07:50 të datës 26 gusht 2022, ai më ka telefonuar në celular ndërsa unë isha në Kalochori dhe ai më tha “Po vij të të gjej do të të rregulloj”. Ai nuk ka arritur të më gjejë pasi nuk e di se ku ndodhesha me punë ne Kalochori. Rreth orës 20:10 ai hyri në shtepine time dhe trokiti në derë. Vazhdoi t’i binte ziles dhe donte të ngjitej lart. Gjithsesi fëmijët tanë ishin larg në festën e një miku. Menjëherë thirra 911 dhe sa pa patrullën që erdhi, ai vrapoi larg. Veprimet e tij më shkaktuan frikë dhe tmerr. Kam frikë për jetën time dhe uroj ndjekjen penale të”, shprehet ajo ndër të tjera në dëshminë e saj.

Në padinë që ka bërë më 19 gusht, ajo ankohet se ka marrë kërcënime, shuplaka dhe mallkime nga 38-vjeçari teksa ndodheshin në një park në zonën Evosmos dhe e gjithë kjo përballë fëmijëve të mitur.

“Kam bërë padi dhe kërkoj dënimin ligjor të ish-bashkëshortit, pasi më datë 19.8.2022 rreth orës 22.15 në rrugën Aristotelous 1 në Evosmos më ka dhunuar dhe më ka goditur në fytyrë”, thotë gruaja, në deklaratën e publikuar nga protothema.gr.

“Unë dhe bashkëshorti im kemi rreth një vit të ndarë dhe kemi dy fëmijë të mitur 4 dhe 8 vjeç dhe jetojmë në banesa të ndara. Konkretisht në datën 19.8.2022 rreth orës 22.00 ish-burri im është shfaqur në park dhe më ka ardhur në mënyrë agresive duke më thënë “pse nuk përgjigjesh në celular…”.

Pasi i përqafoi sërish fëmijët, ai u kthye nga unë duke më thënë: “Merri fëmijët dhe shko në shtëpi tani, çfarë po bën këtu në këtë orë” me një ton të egër. Më pas shkova të lajmëroja policinë sepse ai po nervozohej gjithnjë e më shumë. Në atë kohë më ka marrë celularin nga duart dhe më ka goditur në faqen e majtë, ndërsa shoqja ime ka lajmëruar policinë, ish-bashkëshorti ka nisur të vrapojë në drejtim të panjohur”, deklaron 29-vjeçarja.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close