Lajme

Mediat Britanike: 1336 kriminelë shqiptarë në burgjet e Anglisë dhe Uellsit i kushtojnë shtetit 57 milionë paund çdo vit

Kriminelët shqiptarë në burgjet britanike u kushtojnë taksapaguesve 57 milionë funte në vit, tregojnë shifrat, pasi dosjet sekrete thonë se mbretërit e drogës nga vendi po depërtojnë në rrugët e Britanisë si emigrantë të paligjshëm.

Raporti zyrtar zbuloi se janë 1336 shqiptarë në burg në Angli dhe Uells.

Sipas Ministrisë së Drejtësisë, kostoja mesatare e burgosjes së një të burgosuri është 42,670 £ në vit.

Shuma totale e mbajtjes së të gjithë 1,336 kriminelëve në burg është si rrjedhim 57,007,120 £.

Vjen teksa u zbulua se deri më tani këtë vit, 12 mijë shqiptarë kanë ardhur në Britaninë e Madhe me varka të vogla.

Drejtori i policisë së imigracionit të Shqipërisë, Saimir Boshnjaku tha se shumë që vinin në Britaninë e Madhe po punonin për gangsterët për të shlyer koston e kontrabandës së tyre në MB.

Ai tha: ‘Ata që bëjnë para nga droga kthehen këtu duke ngarë Maserati dhe Mercedes dhe blejnë një vilë të madhe në fshat.’

Diku tjetër, qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar iu kërkua nga i padituri politik shqiptar Muhamed Veliu që të lëshonte më shumë viza për të lejuar migrimin e sigurt dhe të ligjshëm.

Ai tha se vetëm një ‘pjesë e vogël’ e njerëzve që mbërrijnë në varkë përfundojnë në krim.

Z. Veliu tha se shumë njerëz që mbërrijnë në vend vijnë pasi ka një treg të madh që ka nevojë për punëtorë në ndërtimin e objekteve.

Ai tha se pagat më të larta në Britaninë e Madhe tërheqin edhe shqiptarët.

Katër vjet më parë, anëtarët e një bande shqiptare që vërshonte Britaninë me kokainë, u zbulua se postonin me paturpësi foto në internet duke treguar armët, paratë e tyre dhe makinat e shtrenjta.

Banda Hellbanianz, me qendër në Barking, në lindje të Londrës, kuptohet se trafikon drogë me vlerë miliona paund në Britaninë e Madhe çdo vit.

Por në vend që të fshehin aktivitetet e tyre të paligjshme si bandat e tjera, grupi nxjerr në pah pasurinë dhe armatimin e tyre në internet, duke grumbulluar afro 100,000 ndjekës.

Tre anëtarët kryesorë të bandës u burgosën për një total prej 42 vitesh në vitin 2016 pasi një operacion policor zbuloi 6 milionë paund drogë dhe një mitraloz.

Por kushtet e burgut duket se kanë bërë pak për të penguar aktivitetet e bandës dhe fotot u postuan në faqen e tyre në Instagram.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close