BotaLajmePolitike

Merkel: Më vjen keq që ndikimi im mbi Putinin u zbeh në fund të mandatit

Ish-kancelarja gjermane, Angela Merkel pranoi se aftësia e saj për të ndikuar mbi presidentin rus, Vladimir Putin u zbeh pak para se të largohej nga detyra.

Komentet e saj erdhën ndërsa Rusia vazhdon të bombardojë Ukrainën, duke kërkuar të pushtojë pjesë të jugut dhe lindjes së fqinjës së saj, në një luftë që ka ndryshuar situatën e sigurisë në Evropë dhe më gjerë.

“Ishte e qartë se nuk do të isha në detyrë për shumë kohë dhe kështu thjesht duhet të pranoj se përpjekjet e ndryshme të vitit të kaluar nuk patën më asnjë efekt”, tha Merkel për gazetën gjermane ”Redaktionsnetzwerk Deutschland”.

Merkel, e cila ishte kancelare e Gjermanisë për 16 vjet, ishte e njohur për mbajtjen e kontakteve me Putinin, edhe gjatë periudhave të vështira dhe për të siguruar që komunikimi të mos prishej.

Ajo dha dorëheqjen pas zgjedhjeve të përgjithshme të vitit të kaluar dhe planifikoi të pushonte për disa muaj pasi shërbeu si kancelare e Gjermanisë nga viti 2005 në 2021.

Megjithatë, duke parë kohën e saj në detyrë, Merkel tha se Putin nuk kishte më dëshirë të mbante një takim të nivelit të lartë në formatin e Normandisë, që do të thotë të përfshinte përfaqësues nga Rusia, Ukraina, Gjermania dhe Franca.

“Nga ana tjetër, unë gjithashtu nuk pata sukses në krijimin e një formati shtesë diskutimi evropiano-rus për një urdhër të sigurisë evropiane përveç formatit të Normandisë”, tha Merkel.

Ndërsa lufta vazhdon pa fund, Merkel u pyet nëse ajo mund të ishte e disponueshme për të ndërmjetësuar në konflikt.

“Kjo pyetje nuk lind për momentin”, u përgjigj ajo.

Ajo tha se largimi i saj mund të kishte qenë një kontribut, por shtoi faktorë të tjerë të mundshëm si “zgjedhjet në Francë, tërheqja e trupave nga Afganistani dhe ngecja e zbatimit të Marrëveshjes së Minskut”. /DPA

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close