BotaLajme

Mes lotësh familjet ukrainase rrëfejnë arratisjen nga Ukraina dhe jetën e re në vendet e Perëndimit

Që kur bombat e para ruse ranë më 24 shkurt, më shumë se 3.5 milionë njerëz janë larguar nga Ukraina për të kërkuar siguri jashtë vendit. Ndërsa dhuna brenda vendit të tyre përshkallëzohet, të gjithë përballen me një të ardhme të pasigurt dhe nuk kanë asnjë ide se kur mund të jenë në gjendje të kthehen.

Pas kalimit të kufijve në vendet fqinje si Polonia, Rumania dhe Moldavia, qindra mijëra tashmë janë zhvendosur më tej në BE, ku vendet anëtare u kanë dhënë atyre të drejtën për të jetuar dhe punuar deri në tre vjet .

Për ata që kanë parë negociatat e torturuara të bllokut mbi mënyrën më të mirë për të përballuar fluksin e migracionit nga Siria, shpejtësia me të cilën Evropa ka lëvizur për të mirëpritur miliona ukrainas është befasuese. “Ne vetëm duhet të mendojmë se për më shumë se shtatë vjet, BE-ja nuk ishte në gjendje të arrinte një kompromis për asnjë nga propozimet e rëndësishme të reformës në politikën e azilit dhe migracionit. Dhe në pak më shumë se shtatë ditë, ata arritën të arrinin një marrëveshje unanime për një instrument që nuk ishte aktivizuar kurrë më parë, “thotë Alberto-Horst Neidhardt nga Qendra e Politikave Evropiane në Bruksel, duke iu referuar Direktivës së Mbrojtjes së Përkohshme (TPD) të vitit 2001 masë e papërdorur deri tani e krijuar për të anashkaluar procedurat normale të azilit.

Duke dështuar në thirrjen e TPD-së gjatë krizës së refugjatëve sirianë të vitit 2015, ose vitin e kaluar kur miliona u larguan nga Afganistani pas kthimit të talebanëve, BE-ja tani e gjen veten në një territor të paeksploruar. Plani është i gjerë dhe shumë ambicioz: shtetasit ukrainas – dhe banorët e përhershëm – që ikin nga lufta kanë të gjithë të drejtën për një leje qëndrimi, akses në tregun e punës, strehim, kujdes shëndetësor dhe arsim për fëmijët.

Duke pasur parasysh shkallën e fluksit të refugjatëve, kthimi i kësaj teorie të lavdërueshme në mbështetje konkrete nuk do të jetë i drejtpërdrejtë.

Tani për tani, miliona refugjatë, shumica prej tyre gra, fëmijë dhe të moshuar, po përballen me realitetin e fillimit të jetëve të reja në toka të reja. Një muaj pasi tanket e Vladimir Putinit u futën në Ukrainë, nga Sllovakia në Spanjë, nga Praga në Paris, refugjatët po punojnë se si të fillojnë nga e para. TPD mund të mos jetë një akronim me të cilin ata janë njohur, por të gjithë së shpejti do të përjetojnë nga dora e parë se sa efektivisht BE po i përmbush premtimet e saj.

The Guardian foli me pesë familje, në vende të ndryshme, për të parë se si po kalonin.

Franca

Në dekadën e saj të shtatë, Liudmyla Abdo ka ikur nga dy luftëra. Në vitin 2016, ajo u largua nga Damasku, ku kishte jetuar me burrin e saj palestinez për 25 vjet dhe ku kishin rritur dy djem, dhe u nis për në Kiev. Më 1 mars të këtij viti, Abdo, tashmë 67 vjeç, u detyrua të ikte sërish. Këtë herë si e ve, pasi burri i saj vdiq pak pasi mbërriti në Ukrainë.

Në një të shtunë me diell, Abdo ulet në një stol në parkun Buttes-Chaumont në Paris, duke kaluar një ditë të mrekullueshme pranvere me djalin e saj, Nidal, 32 vjeç. Ajo ende duket e trullosur dhe thotë se stresi për atë që po ndodh në shtëpi e bën këtë vështirë për t’u përshtatur me jetën e saj të re në Francë .

Ajo u largua nga Ukraina natën. “I gjithë qyteti ishte i zi,” thotë ajo, “pa makina, pa taksi.” Ajo nuk mbante asgjë, e vetëdijshme se një valixhe mund ta kishte ngadalësuar. Ajo hipi në një tren nga Kievi në Lviv, më pas udhëtoi për në Hungari ku djemtë e saj e ndihmuan të merrte biletën e fundit në një aeroplan për në Paris. Gjatë rrugës njerëzit i jepnin ujë, ushqim dhe ilaçe.

Është gjithashtu hera e dytë që Nidal, një balerin dhe koreograf , ka punuar me furi për të nxjerrë nënën e tij nga një zonë lufte. “Ajo ka pak njohuri për telefonin, nuk kishte internet dhe ishte vërtet e vështirë të flisje me të,” thotë ai.

Nidal u largua nga Siria në vitin 2010 për të shmangur rekrutimin ushtarak. Ai bën shaka se të qenit palestinez, sirian dhe ukrainas është “përzierja më e keqe ndonjëherë”.

Më shumë se 20,000 ukrainas kanë mbërritur në Francë që nga fillimi i luftës, sipas shifrave më të fundit të qeverisë . Si shumica e tyre, Abdo kërkon një vend për të jetuar. Ajo është duke qëndruar me djalin e saj më të vogël, apartamenti i të cilit është pak më i madh se ai i Nidalit – megjithëse, ky është Parisi, askush nuk ka shumë hapësirë.

Vëllezërit së fundmi e shoqëruan Abdon në zyrën e emigracionit në orët e para të mëngjesit për t’i marrë një vizë mbrojtjeje gjashtëmujore. Bashkë ukrainasit kishin fjetur në rrugë për të siguruar vendin e tyre në radhë. Tani ata po përpiqen të ndihmojnë nënën e tyre të rifillojë jetën e saj. Asnjëri prej tyre nuk e di se sa do të qëndrojë ajo.

Nidal kishte shpresuar që ditët e tij të ngecjes përmes dokumenteve të imigracionit të kishin mbaruar – i lindur si refugjat palestinez, ai së fundmi u bë shtetas francez. Por me ardhjen e nënës së tij, ai është rikthyer duke mbledhur një dosje, këtë herë në emër të saj. “Mendova në rregull, tani jam francez, kam bërë gjithçka,” thotë ai. “Por tani po filloj përsëri procesin e kërkimit të azilit, nga zero.”

Republika Çeke

Maria Ustenko nuk e kishte idenë se ku të shkonte kur u largua nga Kharkiv, qyteti i saj i lindjes, me vajzën e saj trevjeçare Mila pasi forcat ruse bombarduan një shkollë aviacioni pranë shtëpisë që ajo ndante me prindërit e saj.

Pasi nuk kishte udhëtuar kurrë jashtë vendit, ajo nuk kishte pasaportë, vetëm një kartë identiteti plastike ukrainase. Mbërritja e tyre në Republikën Çeke – ku ata tani jetojnë në një fshat afër aeroportit të Pragës së bashku me tetë refugjatë të tjerë ukrainas – erdhi pas një udhëtimi epik në vagonët e mbushur me njerëz, duke qëndruar në qendrat e improvizuara të refugjatëve.

Pasi kaluan kufirin me Poloninë , ata fillimisht synuan të shkonin në Francë dhe më pas u devijuan në Berlin, ku Ustenko dhe vajza e saj fjetën për dy netë në dyshemenë e një klubi nate që ishte kthyer në një qendër urgjence. Më pas, Liza Zinova, kushërira e ish-bashkëshortit të saj, mësoi për gjendjen e saj me mesazhe dhe e bindi të udhëtonte për në Pragë, duke blerë bileta autobusi për çiftin në internet.

Republika Çeke – së bashku me disa vende të tjera – ka krijuar një program emergjence të krijuar për të përmbushur nevojat e rreth 270,000 refugjatëve ukrainas që ka pranuar deri më tani. Por mbështetja kryesore e Ustenkos ka qenë Zinova, 33, një pronare biznesi me origjinë ukrainase në Pragë, e cila po pret 10 refugjatë, përfshirë Ustenko dhe Mila, në shtëpinë që ajo ndan me të shoqin dhe dy fëmijët e tyre.

Duke fshirë lotët gjatë rrëfimit të kalvarit të Ustenkos, Zinova thotë: “Historia e saj është shumë e tmerrshme, por nuk është historia më e keqe që kam dëgjuar. Përvojat që kanë pasur njerëzit janë shumë individuale. Nga katër familjet që qëndrojnë me mua, secila ka një histori krejtësisht të ndryshme se si dolën nga ai ferr.”

Ndërsa disa nga shokët e saj refugjatë kanë shpresa për t’u kthyer në shtëpi, Ustenko ka ide të tjera. “Unë do të përpiqem të bëj një jetë nga zero këtu,” thotë ajo. “Unë nuk dua të kthehem në Kharkiv sepse qyteti është shkatërruar.”

Polonia

“Unë iu luta gjyshërve të mi të vinin me mua – isha në gjunjë,” thotë Katerina Shukh, një psikologe 26-vjeçare nga Mariupol, e cila mbërriti në Poloni me katër macet e saj më 28 shkurt në një nga kolonat e para të refugjatëve. nga Ukraina lindore.

Në fillim gjyshërit e saj nuk do ta merrnin parasysh – ata nuk donin të largoheshin nga shtëpia dhe fshati i tyre. Dhjetë ditë më vonë, ata e thirrën atë me lot. Shtëpia e fqinjëve të tyre ishte bombarduar dhe ata nuk kishin ushqim apo ngrohje, “Më thanë në telefon, e kishim gabim”, thotë ajo, “Ju lutem na merrni”. Të dielën e kaluar, gjyshërit e saj iu bashkuan Shukhut në banesën e vogël në Varshavë, ku ajo po pritej nga vullnetarët e HumanDoc , një OJQ polake, e cila po ndihmon refugjatët të gjejnë një vend strehimi.

“Ne jemi miq tani,” thotë ajo për nikoqirët e saj që jetojnë në katin e sipërm. “Gjatë javës sime të parë këtu, kemi gatuar borscht së bashku. Në fundjavë hamë darkë së bashku. Nuk e kam imagjinuar kurrë që të huajt mund të jenë kaq afër.”

Shukh dhe gjyshërit e saj janë mes dy milionë refugjatëve ukrainas që kanë kaluar kufirin për në Poloni . Që kur qeveria polake njoftoi se shtetasit ukrainas kanë të drejtë për dokumente identifikimi kombëtar, 70,000 refugjatë kanë aplikuar.

Shukh nuk planifikon më të kthehet në shtëpi së shpejti. “Nuk kam çfarë të kthehem. Qyteti im është shkatërruar”, thotë ajo. Por ajo shpreson të rifillojë punën e saj të vjetër si psikologe, duke ndihmuar refugjatët e tjerë. Kur je mësuar të japësh ndihmë, është e vështirë të jesh ai që e merr atë, thotë ajo.

E pyetur se çfarë shpreson nga koha e saj në Poloni, ajo thotë: “Shpresoj për një jetë të thjeshtë. Të mund të kthehesh nga puna dhe të ha darkë. Dhe ndoshta shkoni të kërceni në fundjavë.”

Spanja

Pjesa më e madhe e Sierra de Guadarrama humbet në mjegull dhe shi ndërsa Faig Budagov shikon nga dritarja në Castilla y León dhe shpjegon se si familja e tij u largua nga shtëpia e tyre në Ukrainë dhe përfundoi në Spanjë .

“Megjithëse kam jetuar në Kiev për 20 vjet, unë jam nga Azerbajxhani dhe jam rritur buzë detit,” thotë ish-polici 65-vjeçar. “Unë jam tërhequr gjithmonë nga vendet ku ka diell dhe det, dhe ku njerëzit janë të lumtur dhe të lirë.”

Familja e kuptoi se duhej të largohej nga Ukraina më 1 mars, ditën kur raketat ruse goditën kullën televizive në Kiev dhe memorialin Babyn Yar aty pranë. Vjehrra e Faig, Katerina Kuzminykh, jetonte në një apartament afër kullës. “Një familje u vra duke ecur kur goditën bombat dhe ne e dinim se duhej të dilnim,” thotë Kuzminykh, një mësues 79-vjeçar në pension. “Unë ende nuk mund t’i mbaj lotët.”

Katerina u bashkua me dhëndrin e saj, vajzën e saj, Olga, dhe mbesën e saj, Alisa, në trenat që i çuan nga Kievi në Varshavë. Pasi pritën në një qendër të mbushur me njerëz të pritjes së refugjatëve në kryeqytetin polak, ata arritën të hipnin në një avion me destinacion Madridin, të marrë me qira nga OJQ-ja spanjolle Mensajeros de la Paz (Lajmëtarët e Paqes).

Ata mbërritën në Madrid më 12 mars dhe kaluan një javë në një bujtinë përpara se një spanjoll i quajtur Eduardo t’u hapte shtëpinë e tij në El Espinar. Në një shënim që ai e kishte përkthyer në gjuhën ukrainase dhe që ia dorëzoi familjes kur i takoi, Eduardo shpjegoi se nëna e tij dhe vëllezërit e motrat e saj kishin lënë shtëpinë e tyre në Madrid pasi një bombë goditi shtëpinë e fqinjit të tyre në vitin e dytë të luftës civile spanjolle. . Për dy vjet, familja jetoi si refugjatë në Casablanca.

“Kur filloi kriza dhe refugjatët filluan të vinin këtu, ne filluam të flisnim si familje për atë që mund të bënim,” thotë Eduardo. “Historia e nënës sime doli – dhe kjo ishte diçka që fëmijët e mi nuk e dinin. Kur vajza ime dëgjoi për atë që kishte ndodhur me gjyshen e saj, ajo dhe gruaja ime thanë: ‘Epo, duhet të bëjmë diçka’.

Katerina thotë se familja e saj është ndihmuar në çdo hap në Spanjë nga banorët vendas, të cilët i udhëhoqën përmes burokracisë së refugjatëve dhe arritën të siguronin dokumentet e tyre të identitetit brenda 24 orëve. “Ne e dinim se kishte njerëz të mirë atje, por nuk e dinim se ishin aq të mirë sa njerëzit që na pritën,” thotë ajo.

Ashtu si 80,000 refugjatët e tjerë ukrainas që vlerësohet se kanë mbërritur në Spanjë gjatë muajit të kaluar , familja nuk e ka idenë se kur ose nëse do të jenë në gjendje të kthehen në jetët dhe shtëpitë që u detyruan të braktisnin.

Katerina, e cila ecën me shumë vështirësi, është e kënaqur dhe mirënjohëse që ka arritur në siguri me familjen e saj. Por lotët, kujtimet dhe pikëllimi nuk janë kurrë larg. “Njerëzit këtu na kanë dhënë gjëra që nuk i kishim në shtëpitë tona,” thotë ajo. “Por ne nuk mund të jemi të lumtur sepse gjithmonë mendojmë se çfarë po ndodh në vendin tonë tani dhe çfarë po ndodh me të gjithë njerëzit që kanë mbetur pas.”

Portugalia

Alina Levchenko, 34 vjeç, mbërriti në Portugali me nipin e saj, Seva, motrën e saj, Kateryna Skrebtsov, 33 vjeç dhe nënën e tyre 60-vjeçare pak më shumë se një javë më parë. Ata morën një autobus dyditor nga Polonia dhe po qëndrojnë me një familje pritëse që gjetën në Telegram. Familja prej katër anëtarësh ndajnë një dhomë me dy macet e tyre, Cherry dhe Korzhik.

“Kjo është hera e dytë që ne ikim nga agresioni rus”, thotë Levchenko, i ulur në një kafene në periferi të Lisbonës. Hera e parë ishte kur ata u larguan nga qyteti i tyre i lindjes, Lugansk, tetë vjet më parë. Më pas, ata kishin disa ditë kohë për të mbledhur gjërat e tyre. “Këtë herë kishim dy orë për të mbledhur gjërat tona.”

Seva e pyet shpesh nënën e tij se kur do të shkojnë në shtëpi dhe vazhdimisht është në telefon me babain e tij, i cili ka mbetur pas. “Ai e di se çfarë po ndodh, por ne nuk ia tregojmë të gjitha lajmet – ai është shumë i ndjeshëm”, thotë ajo.

Për fat të mirë, familja e tyre pritëse nga Lisbona – një nënë dhe dy fëmijë – ofron shoqëri dhe mbështetje, si dhe një çati mbi kokën e tyre, ndërsa familja kupton se çfarë të bëjë më pas.

“Ne planifikojmë të vizitojmë njerëzit tanë që qëndruan në Ukrainë – babai i Sevës është atje – dhe shpresojmë se do t’i shohim së shpejti,” thotë Levchenko.

Tre ditë më parë, ata dorëzuan aplikimin e tyre online në Shërbimin Kufitar të Portugalisë (SEF) për mbrojtje të përkohshme. Nëpërmjet kësaj, ata do të kenë të drejtën e një numri kombëtar shëndetësor, taksë dhe numër sigurimi shoqëror.

Ata gjithashtu kanë gjetur ngushëllim në njohurinë se Portugalia ka një komunitet të madh ukrainas. Levchenko – i cili dikur punonte për një kompani që ofronte mbështetje për viza për shtetasit ukrainas që kërkonin të jetonin dhe të punonin në Mbretërinë e Bashkuar – është i shpejtë për të vënë në dukje se Britania nuk ishte një opsion për shkak të procesit të komplikuar të emigracionit.

Gjatë muajit të kaluar, shtetasit ukrainas kanë tejkaluar shtetasit britanikë për t’u bërë komuniteti i dytë më i madh i huaj në Portugali, pas brazilianëve. Në fillim të kësaj jave, kryeministri portugez, António Costa, njoftoi se më shumë se 600 fëmijë ukrainas po ndiqnin tashmë shkollat ​​portugeze .

Skrebtsov shpreson ta regjistrojë Sevën në shkollë së shpejti, por ka frikë se do të luftojë me portugalishten. Prioriteti për të dyja motrat tani është gjetja e punës, megjithatë Levchenko është i kujdesshëm për të bërë asgjë derisa të marrin dokumentet e tyre. “Nuk jam e sigurt që Evropa është gati që kaq shumë gra dhe fëmijë të vijnë këtu dhe të përpiqen të gjejnë një punë dhe një banesë,” thotë ajo. (BalkanWeb)

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close