Lajme

Mes tyre një femër/ Dy vëllezërit shqiptarë “kapot” e rrjetit në Angli, arrestohen edhe 3 bashkëpunëtorët

Pesë anëtarë të një rrjeti  shqiptar të drogës janë burgosur pasi oficerët e policisë zbuluan sipërmarrjen e tyre të paligjshme.

Grupi, i udhëhequr nga vëllezërit Englantin dhe Klerdi.A, ishte përgjegjës për prodhimin dhe shitjen e sasive të mëdha të kanabisit në të gjithë verilindjen.

Oficerët konfiskuan një sasi kanabisi me vlerë 60 mijë paund.

Hetimi filloi shkurtin e vitit të kaluar, pasi oficerët vunë re një makinë të dyshimtë në Axebridge Gardens në West End të Newcastle.

Kur oficerët iu afruan automjetit, gjetën Erdi.H në sediljen e shoferit së bashku me bashkëpunëtorin Olti.Gj dhe një çantë me 47,574 £.

Kontrollet rutinë zbuluan se Erdi nuk kishte licencë ose sigurim dhe makina në fakt ishte regjistruar në një adresë në Glasgow nën një bashkëpunëtore tjetër, Kayana Dodgson.

Dy të rinjtë u arrestuan dhe u dërguan në komisariat ku u morën në pyetje. Më pas nisën hetimet.

Një kontroll në adresën e Erdit në Faraday Grove në Gateshead zbuloi një numër të madh rrënjësh kanabisi dhe një kontroll në një pronë tjetër në Newburn zbuloi 12.5 kg kanabis dhe 15.000 paund të tjera.

Vëllezërit u identifikuan si lojtarët kryesorë në zinxhirin e prodhimit të drogës.

Dodgson u arrestua më vonë dhe grupi u paraqit në gjykatën e Newcastle Crown, ku të gjithë përveç Erdit u deklaruan fajtorë për rolet e tyre në rrjetin e drogës.

Erdi .H, 33 vjeç  u shpall fajtor për posedim të pasurisë kriminale.

Erdi u burgos për dy vjet e gjashtë muaj, ndërsa Olti u burgos për 12 muaj.

Elegantin.A, 24 vjeç, u dënua me dy vjet burg për shkak të prodhimit të kanabisit, ndërsa vëllai Klerdi, 25 vjeç, u burgos me gjashtë vjet e gjysmë për shkak të prodhimit të kanabisit dhe posedimit të pasurisë kriminale./m.j

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close