Lajme

Minatori humbi jetën pasi u bllokua në galeri, shoqërohet inxhinieri

Inxhinieri i kompanisë ‘KADURTEX’ dhe drejtuesi teknik janë shoqëruar në polici pas aksidentit në minierën në Bulqizë, që i mori jetën minatorit Muharrem Plaku.

Policia nuk ka ende një informacion për ngjarjen, ndërsa burime konfirmojnë se janë shoqëruar në komisariat për t’u pyetur rreth ngjarjes Inxhinieri Veli Losha dhe tekniku Saba Hasani, ndërsa nuk ka asnjë akuzë të ngritur ndaj tyre.

Plaku u nxor i pajetë nga nëntoka në mesnatë, pas 5 ditësh i bllokuar si pasojë e shembjes së një masivi minerali.

Galerinë 3 ku ndodhi ngjarja menaxhohet nga kompania minerare “KADURTEX”, me administrator Kapllan Duriçin dhe bashkëpronarë vëllezërit e tij Myfit dhe Ilber Duriçi. Kanë nisur hetimet për të zbuluar shkaqet e aksidentit dhe kushtet e sigurisë në minierë.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: