Covid-19Lajme

Mjeku i njohur jep një lajm të mirë për luftën kundër COVID-19: Mos u shqetësoni

Mjeku i njohur epidemiolog Ilir Alimehmeti ka ndarë një lajm të mirë me ndjekësit në një postim në Facebook.

Ai ka paraqitur rezultatet e një studimi, që sipas tij vërteton se COVID-19 dhe variantet e reja të koronavirusit neutralizohen nga gjaku i pacientëve të sëmurë, atyre që e kanë kaluar infeksionin dhe nga gjaku i personave të vaksinuar me “Pfizer” apo ‘Moderna”.

Tjeter lajm i mire mbi aftesine e imunitetit natyror dhe te vaksinave me mARN per te neutralizuar variantet e reja te SARS-CoV-2. Studiuesit e Emory University (SHBA) studiuan aftesine e neutralizimit te varianteve te reja nga:

gjaku i pacienteve te semure gjaku i personave qe e kane kaluar infeksionin, dhe gjaku i personave te vaksinuar me Moderna ose Pfizer. Rezultatet treguan se te gjitha mostrat neutralizonin:

variantin e Ëuhanit variantin D614G (klasik), variantin Britanik, variantin Kalifornian.

Pra, miqte e mi: Nese e keni kaluar infeksionin mos u shqetesoni nga variantet e reja.   Nese nuk e keni kaluar, vaksinohuni sapo te keni mundesi” shkruan ai.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: