Lajme

Mot i keq me reshje të dendura në Milano, ‘shkulen’ çatitë e disa ndërtesave dhe rrëzohen pemët

Pasditen e sotme ka pasur një rrebesh të dendur në Milano. Brenda dy orësh, në zonën e gjerë të kryeqytetit italian, zjarrfikësit kanë marrë mbi njëqind e tetëdhjetë thirrje.

Qytetarët kërkuan ndihmën e zjarrfikësve për shkak të rënies së pemëve në rrugët kryesore apo dëmtimeve që kanë pësuar çatitë e shtëpive nga era e fortë.

Moti i keq shkaktoi probleme edhe për tramvajet e Milanos dhe disa lidhje hekurudhore. Një burrë, 68 vjeç, ka pësuar lëndime të lehta në kokë nga një pllakë e cila ka dalë nga një ndërtesë në qendër të qytetit.

Për shkak të rënies së pemës, trafiku është ndalur përkohësisht në autostradën që lidh Milanin me Xhenova.

Kryebashkiakët e Milanos dhe Monzas mbyllën parqet publike më herët sot për shkak të motit të keq. Era e fortë bëri që dhjetëra pemë të bien, më në fund, në qytetin Vercelli në Lombardi.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close