Lajme

Moti i keq përfshin veriun e Italisë, dy të vdekur pas goditjes nga pemët

Një valë e motit të keq ka goditur veriun e Italisë. Shiu, breshëri dhe erërat e  forta në Toskanë dhe Liguri kanë bërë që dy persona të humbin jetën.

Mediet italiane shkruajnë se të vdekurit janë regjistruar  në Lucca dhe Carrara. Në të dyja rastet viktimat u goditën nga pemët gjatë stuhive. Viktima e parë është një burrë, ndërsa e dyta një grua.

Katër persona të tjerë u plagosën në Camping Italia në Marina di Massa, sërish për shkak të rënies së pemëve.

Nga mëngjesi, ekipet e zjarrfikësve po vijojnë aksionin për pastrimin e rrugëve nga pemët e rrëzuara. Deri tani janë kryer mbi 150 ndërhyrje.

Në Liguria një stuhi solli kabinat nga plazhet në linjën hekurudhore. Dëme janë regjistruar edhe në zonën e Ferrarës ku një vinç ka rënë mbi shtëpitë me tarraca. Breshëri më pas shkatërroi një sërë të korrash në zonën e Spezzino.

Tre persona u plagosën në Fornaci di Barga ( në provincën e Lucca) për shkak të shkëputjes së një çatie gjatë stuhisë që përfshiu Toskanën mëngjesin e sotëm.

Çatia e një shtëpie të këputur ka rënë mbi tre makina.

Në Borgo a Mozzano era ka shkaktuar dëme të rënda në qendrën e të moshuarve, por pa shkaktuar asnjë lëndim. Ndërprerje të energjisë elektrike janë regjistruar në shumë zona të provincës së Lucca.

Cabine da spiaggia su linea ferrata. Foto collaboratore Beppe Risso

 

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close