Lajme

Moti këtë fundjavë: Reshje shiu dhe dëbore në gjithë territorin e Shqipërisë

Edhe fundjava në vendin tonë pritet të jetë në ndikimin e kushteve të paqëndueshme atmosferike Të shtunën dhe të dielën moti parashikohet kryesisht i vranët por nuk do të mungojnë edhe intervale të shkurtëra kthjellimi.

Reshjet e shiut do vijojnë të jenë prezente me intensitet të ulët deri mesatar kryesisht përgjatë vijës bregdetare, por nuk do të mungojnë as reshjet e dëborës. Për shkak të depërtimit të masave ajrore më të ftohta pritet që në veri të vendit në lartësin mbi 100 metra dhe në pjesën tjetër të vendit në lartësin mbi 400-500 reshjet të jenë në formën e dëborës me intensitet të ulët .

Në zonat malore reshjet e borës pritet të fitojnë intensitet deri mesatar. Era pritet të jetë nga verilindje- juglindje me shpejtësi mesatare 1-8m/sek, e hera-herës fiton shpejtësi deri në 15-18m/sek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close