Lajme

MURAL FEST/ Njihuni me Serenën, vajzën emigrante shqiptare në Greqi që “dhuron” çdo ditë buqeta me lule në Tiranë

U bë një kohë që Serena nuk vizitoi atdheun e saj, kështu që përmes kësaj pikture ajo nuk do i mungojë kurrë Tiranës! Imazhi i saj duke mbajtur një buqetë në dorë duke ua dhuruar shqiptarëve, është muralja e radhës që zbukuron fasadën e një pallati në kryeqytet.

Për më tepër, ajo shton një tjetër pikë atraksioni në kryeqytet duke qenë një ftesë e hapur për qytetarët dhe turistët që të vizitojnë edhe lagjet e Tiranës, jo vetëm qendren dhe atraksionet kryesore.

Vepra e piktorit Gera nga Greqi vjen pas një bisede të ndjerë që artisti ka zhvilluar me një emigrante shqiptare në Greqi, e cila për shumë kohë nuk ka mundur të kthehet në vendlindje.

Pikërisht imazhi që artisti ka ruajtur nga ky takim tashmë qëndron në fasadën e një pallati, si për kujtuar çdo ditë, shqiptarët që jetojnë dhe punojnë jashtë vendit.  Mural Fest organizohet nga Dekor Tirana dhe kurohet nga Helidon Haliti dhe Qirjako Josifidhi.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: