Lajme

Nata e Vitit të Ri, dhjetë ide për ta bërë atë të shkëlqejë

Një Vit i Ri që duhet të lërë gjurmë: shkëlqim, shkëlqim dhe vetëm shkëlqim është një domosdoshmëri për t’i thënë përfundimisht lamtumirë këtij viti të vështirë që po i afrohet fundit dhe të jesh në krye për të bërë dolli për vitin që do të fillojë. Më poshtë jepet një përmbledhje e ideve për të mos u kapur të papërgatitur në natën më të rëndësishme të të gjithë kalendarit dhe për të pritur me dinjitet një 2022 plot pritshmëri. Jo vetëm një numër: edhe një herë ne nuk duam asgjë më shumë se sa të presim me padurim një vit të ri dhe 2022 do të jetë ndër ato të pritura me entuziazmin më të madh për dekada. Nuk ka asgjë më të bukur se blerja e numrave të tullumbaceve që përbëjnë vitin e ri, një prekje gëzimi për një 2022 që shihet pothuajse kudo në shtëpi. Mund t’i vendosim figurat në dhomën e ndenjes, në kuzhinë dhe pse jo, edhe në dhomën e gjumit, pasi në këtë mënyrë përshëndesim ngrohtësisht një vit që premton të jetë një pararojë e pozitivitetit.

Shkëlqim në tavolinë: edhe nëse festohet në shtëpi, Viti i Ri mund të jetë një mundësi për t’i dhënë vetes luksin e një tryeze ku ka flori. Ajo është një ngjyrë elegante, e cila përveçse na shkëlqen poshtë syve, mund të kombinohet me të zezën apo të bardhën dhe me pjatat e çmuara. Butësia në divan: të bukura, të dukshme dhe të gëzuara, jastëkët bëjnë vërtet një figurë të mrekullueshme. Po për ekzagjerimet, që nata e Vitit të Ri të jetë me bollëk nuk është problem. Ne mund të marrim shumë jastëkë për t’i vendosur në divan, në dhomën e gjumit, në dysheme. Ata janë një zgjidhje e shkëlqyer për ndenjëse shtesë, pasi do ta bëjnë dhomën e ndenjes super skenografike, ideale për selfie për t’u dërguar miqve dhe të afërmve dhe perfekte për t’i shpërndarë në instagram. Veshjet me shkëlqim: nëse jeni në klub apo në shtëpi, në këtë natë magjike ia vlen të shfaqni një pamje shkëlqyese. Edhe vetëm një veshje, një bluzë apo një minifund, do të mjaftojë për të shkëlqyer.

Shishe: shampanjë ose verë e gazuar, nuk ka rëndësi. Shishet janë një domosdoshmëri për festën e Vitit të Ri, por çdo gjë mund ta bëjmë edhe më të shkëlqyeshme nëse për dekorimin e shtëpisë përdorim ato që kemi pirë tashmë. Të lyera në ngjyrë floriri ose si bazë për qirinj, do të jenë të bukura, romantike dhe mbresëlënëse. Këpucët përrallore: një këpucë me shkëlqim, edhe pse jo e kristaltë si ajo e Hirushes, krijon menjëherë magji dhe magjepsje. Qoftë nëse festoni në shtëpi apo me miqtë, jashtë apo në klube, ne tregojmë këpucët përrallore, me taka ose të sheshta, pasi ato janë të ndritshme dhe bien në sy. Guxoni pa frikë, pasi me këpucët e princeshës do të jeni perfekt për një ngjarje për t’u mbajtur mend.

Një truk i çmuar: në vend që ta mbajmë celularin gjithmonë në sy, mund ta ruajmë në mënyrë elegante në një çantë të vogël, një aksesor thelbësor për një mbrëmje kushtuar festës. Të paktën në fund të vitit, le të sigurohemi që të ndihemi pak diva duke luajtur rolin VIP, pasi do t’i shërbejë humorit dhe do ta mirëpresim vitin 2022 me elegancë dhe pak humor. Një papion ironik: papioni është një element kryesor për ata që duan një pamje të rafinuar, por në një mbrëmje ne e transformojmë këtë detaj në modë në një aksesor të ndritshëm dhe të gjallë. Një kravatë ngjyrë ari apo argjendi me siguri do të jetë një aksesor që nuk kalon pa u vënë re.

Një xhaketë e ndezur: edhe nëse do të qëndrojmë në shtëpi, do të jetë e dëshirueshme një dolli në ballkonin e shtëpisë, ndoshta duke vëzhguar yjet apo edhe një bisedë me një filxhan çaji të ngrohtë. Për të shmangur ftohjen dhe sëmundjen në një moment kaq të vështirë dhe delikat, le të mbrohemi me një veshje argëtuese dhe ekscentrike që u kujton të gjithëve se dëshira për të festuar është e madhe pavarësisht gjithçkaje.Si në një banjë: nëse jemi adhurues të qendrave të mirëqenies, sado të pasigurta në këtë fundvit dhe  ende me shumë kufizime, pse të mos përfitojmë nga një situatë e keqe? Nëse na pëlqen të kujdesemi për veten dhe kërkimi i njohjes dhe përkëdheljes është stili ynë i jetesës, banja e zbukuruar me qirinj dhe e pajisur me gota dhe flluska do të jetë një zgjidhje shtëpiake me një nivel të lartë intimiteti.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: