Lajme

Ndahet nga jeta Petrit Metushi ikona e monofonise shqiptare

Nga Viktor Avdiaj : Zeri i fuqishem i monofonise dhe kenges Labe Petrit Metushi u nda nga jeta disa orë me parë në fshatin Vergo të Delvinës. Ai e përjetësoi emrin e tij me disa interpretime të rralla duke i kënduar plages së emigimit etj. E paharruar mbetet kenga venë me këmb e vin pa kokë dedikuar ikjes masive te shqiptarëve ne Europë pas viteve 90. Petrit Metushi do te kujtohet si nje zë hyjnor i cili pasqyroi realitetin dhe fuqinë qe ka kënga Labe.Ai eshte vlerësuar me titullin Naim Frashëri nga Presidenti i republikes si dhe disa cmime të tjera në nivel lokal dhev kombëtar .

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close