Lajme

Ndahet nga jeta shkencëtari i njohur, fitues i çmimit Nobel

Shkencëtari holandez, Paul Crutzen është ndarë nga jeta në moshën 87-vjeçare. Crutzen ka fituar çmimin Nobel në kimi në vitin 1995 për studimin e tij mbi zbrazjen e shtresës së ozonit nga klorofluorokarburet. Crutzen ndu çmimin Nobel në kimi së bashku me studiuesit amerikan Frank Sherwood Rowland dhe studiuesin meksikan Mario Molina. Në vitet 1960 dhe 1970, ai studioi ndikimin e oksideve të azotit në shtresën e ozonit dhe, së bashku me Molina dhe Rowland, parashikuan që kjo shtresë do të zvogëlohej shumë.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close