Lajme

Ndalohet 42-vjeçari në Muriqan, detaje

Një tjetër sasi k okaine është s ekuestruar sot në Shqipëri. Sipas policisë, një sai prej 14, 3 kg k okainë në pikën kufitare të Muriqanit në Shkodër. D roga ishte fshehur në kroskotin e një makine, ndërsa është arrestuar shoferi 42-vjeçar i quajtur Besnik Ruçi, banues në Durrës. Për një kontroll më të specializuar automjeti është shoqëruar në Portin e Durrësit, ku është kontrolluar nga Task Forca permanente që veprojnë përherë në Port.

Nga kontrolli i specializuar rezultoi se në automjet në pjesën e kroskotit ishin  fshehur pako me l ëndë të dyshuar si k okainë me peshë rreth 14.3 k ilogramë.

Njoftimi i policisë: Muriqan, Shkodër. – Parandalohet dhe goditet një tjetër rast i tentativës për trafikim të drogave të forta. Finalizohet operacioni policor a ntidrogë i koduar “Perëndimi”. Parandalimi nga strukturat hetimore të DVP Shkodër në bashkëpunim me strukturat e Policisë Kufitare Shkodër.

Sekuestrohen rreth 14.3 kg l ëndë n arkotike k okainë. Ar restohet në flagrancë drejtuesi i automjetit me të cilin po transportohej lë nda n arkotike. Ditën e sotme, strukturat h etimore të Drejtorisë Vendore të Policisë Shkodër në bashkëpunim me strukturat e Policisë Kufitare të DVKM Shkodër, në bazë të informacioneve të marra në rrugë operative, bazuar dhe në analizën e riskut, në pikën e kalimit kufitar të Muriqanit në kuadër të operacionit policor “Perëndimi”, kanë kaluar në vijën e dytë në dalje një automjet tip “Benz” me drejtues shtetasin Besnik Ruçi.

Për një kontroll më të specializuar automjeti është shoqëruar në Portin e Durrësit, ku është kontrolluar nga Task Forca permanente e përbërë nga strukturat e DVP Durrës, Policia Kufitare e Portit të Durrësit dhe autoritetet doganore të Portit të Durrësit, që veprojnë përher në Port.

Nga kontrolli i specializuar rezultoi se në automjet në pjesën e kroskotit ishin fshehur pako me lë ndë të dyshuar si k oka inë me peshë rreth 14.3 kilogramë. Në vijim të veprimeve u arrestua në flagrancë shtetasi Besnik Ruçi, 42 vjeç, banues në Durrës, (drejtuesi i automjetit).

Grupi H etimor nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Shkodër vijon punën për zbardhjen e plotë të këtij rasti, identifikimin dhe kapjen e personave të tjerë të përfshirë në këtë veprimtari k riminale. Materialet do ti kalojnë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Shkodër për veprën penale “Trafikim i l ëndëve n arkotike.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: