Lajme

Ndalohet tregtari/ Subjekti shiste mish dhe bulmet pa licencë

Është vënë në prangat e Policisë një shtetas i cili tregtonte në biznesin e tij produkte mishi dhe bulmeti pa licencë.

Në bashkëpunim më AKU-në dhe Hetimin Tatimor, Policia ka ushtruar kontrolle në subjekte të ndryshme të qarkut Tiranë për evidentimin dhe goditjen e rasteve të paligjshmërisë.

Gjatë kontrolleve u bë i mundur arrestimi në flagrancë i shtetasit me iniciale, A.A, 48-vjeç, nga Tirana për për veprat penale “Prodhimi i kundraligjshëm i mallrave dhe artikujve ushqimor”, “Tregëtimi dhe transportimi i mallrave që janë kontrabandë”, “Ruajtja apo depozitimi i mallrave që janë kontrabandë”, parashikuar nga nenet 288/a, 178, 179 të Kodit Penal.

Në cilësinë e provës material, në subjektin e shtetasit të sipërpërmendur u gjetën dhe u sekuestruan sasi të konsiderueshme me produkte mishi dhe bulmeti pa licencë.

Ndërkohë, ky subjekt u gjobit nga ana e AKU-së në shumën prej 1.650.000 lekë për shkeljet e konstatuara, ndërsa nga ana e Hetimit Tatimor në shumën prej 137.366 lekë për mallra pa faturë të dyshuara si kontrabandë.

Për veprime të mëtejshme materialet iu referuan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close