Lajme

Ndërron jetë Dom Gjergj Simoni, vuajti për shumë vite në burgjet e komunizmit

Është ndarë nga jeta, 89 vjeç, Dom Gjergj Simoni, famulltari i Bregut të Bunës. Ai lindi në vitin 1933 dhe njihet edhe për shkak të arrestimit të tij në kohën e komunizmit pasi filloi lufta ndaj fesë.

Dom Gjergj Simoni ishte ndër meshtarët e parë që u shugurua nga Vatikani. Në hetuesi por edhe në sallën e gjyqit ai deklaroi me guxim asokohe se udhëheqja komuniste ishte tradhtare e kombit. Dom Gjergj Simoni është i fundit, i cili ka përjetuar torturat e komunizmit.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close