Lajme

Ndërron jetë në gjumë ylli i “Insomnia”

Maxi Jazz, këngëtari i “Faithless”, ka vdekur në moshën 65-vjeçare. Muzikanti dhe DJ, emri i vërtetë i të cilit ishte Maxwell Fraser, ishte një anëtar kryesor i grupit, i cili është më i njohur për klasiken e tij të klubit “Insomnia”. Ai vdiq në gjumë në shtëpinë e tij në jug të Londrës të premten mbrëma.

Grupi Reggae UB40, i cili bëri turne me Jazz në 2017, i bëri homazhe këngëtarit duke iu referuar këngës Insomnia.

“Faithless” u krijua në 1995 dhe ishin pionierë të muzikës së kërcimit në stadium. Ata u nominuan për aktin më të mirë të vallëzimit në Mbretërinë e Bashkuar në Brit Awards në 1999 dhe 2002.

Grupi u nda në vitin 2011, por u kthye për të nxjerrë një album të ri në studio pothuajse një dekadë më vonë, gjatë pandemisë së Covid-19. Megjithatë, atyre nuk iu bashkua Jazz, i cili kishte krijuar një grup tjetër, Maxi Jazz and the E-Type Boys.

Jazz ishte një tifoz i madh i Crystal Palace FC, duke u bërë drejtor i asociuar i klubit të futbollit në 2012. Klubi i ligës së parë tha se “muzikanti legjendar” ishte i rregullt në Selhurst Park dhe ekipi do të dalë në “Boxing Day” në nderim të këngëtarit të ndjerë.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close