KultureLajme

Në ambientet e pallatit të kulturës “Labëria” në Vlorë u shfaq ekspozita e Vittorio Arcieri-t “30 vjet nga Eksodi i Madh”

Pasditen e te merkures ne ambientet e pallatit te kultures “Laberia” ne Vlore u shfaq ekspozita e Vittorio Arcieri-t me emer 30 vjet nga Eksodi i Madh . Ajo dokumenton me ndjenje te forte fytyrat e emigranteve dhe syte e bijeve te drejtuar drejt nje realiteti te ri , nje te ardhmeje ndryshe me nje shprese te re .

Historia ka lidhur gjithnje Shqiperine me Italine dhe emigrimet e reja kane shenuar duke vizatuar nje ure paqeje dhe solidariteti . Gady Castel regjizor izraelite me origine italiane i cili Jeton ne Telaviv ishte ne Vlore duke treguar mes emocionesh gjithe historine pse Shqiperia dhe Italia kane kte marrdhenie se bashku .

Klodiana çuka Presidente e Shoqates ne Itali Integra Onlus dhe Bridge for the Future albania foundation u shpreh se pas nje rrugetimi te gjate Vlora eshte qyteti i fundit qe shfaqin ekspoziten mes emocionesh te medha

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: