Lajme

Në këtë fshat të Korçës dëbora arriti në dy metra, ja situata në të gjithë qarkun

Moti i keq që ka përfshirë vendin tonë që prej ditës së shtunë, ka sjellë sasi të mëdha dëbore në rajonin e Korçës. Vendi që thyen rekordin është Mashkullor ku trashësia ka arritur deri në 2 metra. Njoftimi:

Gjate gjitha natës ne qarkun e Korces reshjet kane vijuar pa pushim, te shoqëruara më erë ndërsa temperaturat gjatë mbrëmjes kanë shkuar deri ne minus 10. Si pasoje e reshjeve me intensitet te larte janë bllokuar disa fshatra ne qarkun e Korçës. Më konkretisht: Velcan trashësia e bores deri ne 70 cm Dardhas trashësia e borës nga 90cm -1 mTrebinje trashësia e deborës nga 40 -70 cm

Proptisht trashësia e dëborës nga 60-70 cm Te bllokuar jane gjithashtu dhe disa fshatra ne njesine administrative Gore e Moglice si dhe fushen e Maliqit ku trashesia varion nga 30-70 cm. Trashësia me e madhe e bores është në Mashkullor mbi 2 m bore ndërsa ne fshatin Panarit situata është vështirësuar edhe me tepër për 200 banoret te cilet vijojne te jene te izoluar prej fillimit te janarit. Sa i takon furnizimit me energji elektrike ka probleme ne njesite administrative Proptisht, Homezh, Slabinje, Homcani por dhe ne bashkine e Devollit ne fshatrat Tren e Bitincke.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexo edhe:

Close
Back to top button
Close