Lajme

‘Në Tetor do ti kemi thënë lamtumirë’, profesor ‘Karantina’ parashikon se covid është drejt fundit

‘Profesor karantina’ Neil Ferguson ngriti sot shpresat se Britania e Madhe do të ‘lërë prapa’ pandeminë në Tetor pasi rastet e Covid ranë për të gjashtën ditë. Epidemiologu tha se efekti duket të jetë ‘real’ dhe numri R mund të jetë pak më poshtë se një – megjithëse ai paralajmëroi se situata është akoma shumë e pasigurt dhe mund të ketë më shumë rritje. Ai sugjeroi që piku ishte në fund të turneut të futbollit Euro 2020 dhe ndoshta moti më i ngrohtë bëri që njerëzit të mos rrinin shumë gjatë brenda.

Prof. Ferguson tha se mund të kishte ‘pasiguri’ në Vjeshtë, por theksoi se llogaritjet kishin ‘ndryshuar thelbësisht’ për shkak të vaksinave. “Unë jam pozitiv që nga fundi i shtatorit, fillimi i tetorit, ne do të shohim prapa në pjesën më të madhe të pandemisë,” tha ai. “Ne do të kemi akoma Covid me vete, do të kemi akoma njerëz që vdesin nga Covid, por ne do të vendosim pjesën më të madhe të pandemisë pas nesh.” Ekspertët kanë sugjeruar që një numër i madh i të rinjve që u infektuan gjatë Euro 2020 mund të kishin ndihmuar në ngritjen e rasteve, pasi ata tani kanë një imunitet dhe pse nuk mund të jenë vaksinuar.

Ndërkohë, ministri i brendshëm Kit Malthouse bëri thirrje për qetësi duke këmbëngulur se qeveria është ‘duke pritur’ për të parë se çfarë do të ndodhë me infeksionet gjatë ditëve të ardhshme. Ai sugjeroi që shpërthimi mund të ishte duke u zhytur sepse shkollat janë mbyllur verës, por pranoi se kishte një ‘koktej interesant efektesh’ mbi virusin. Ai shtoi: ‘Gjashtë ditë rënie është e shkëlqyeshme, le të shpresojmë që të vazhdojë, por ne jemi duke pritur të shohim se çfarë do të ndodhë gjatë ditëve të ardhshme.’ Ministri Kit Malthouse tha se ishte ‘zhgënjyese’ pasi Shtëpia e Bardhë tha që kufizimet nuk do të lirohen, duke përmendur shqetësimet në lidhje me variantin Delta.

Në të kundërt, Mbretëria e Bashkuar pritet të njoftojë se amerikanët e vaksinuar me dy doza do të jenë në gjendje të vizitojnë pa pasur nevojë për karantinë.Malthouse i tha Sky Neës: ‘Padyshim që kjo është për ta vlerësuar dhe ne po vlerësojmë gjasat që variante të reja të vijnë nga vendet e tjera gjithashtu. Ai shtoi: ‘Ne duam t’u kthehemi udhëtimeve ndërkombëtare sa më shpejt të jetë e mundur. Kam shumë familje jashtë shtetit të cilët do të doja të shkoja dhe t’i vizitoja, veçanërisht në Kanada. “Kam frikë se fundi i këtij virusi, dhe le të shpresojmë që të jetë fundi i bishtit, ne jemi ende duke përballuar një pjesë të asaj pasigurie në të gjithë botën dhe njerëzit do të duhet ta kenë parasysh këtë ndërsa vendosin planet e tyre të udhëtimit.’ Pavarësisht parashikimeve që rastet e përditshme mund të rriten përtej 100,000 pasi të hiqeshin kufizimet, qeveria raportoi dje 24,950 raste të reja.

Kjo ishte një rënie dramatike prej 38 përqind nga 39,950 e njoftuar të hënën e kaluar kur masat u lehtësuan. Shifrat sugjerojnë që virusi është në tërheqje në të gjitha rajonet, duke përfshirë zonat e goditura më parë. Në shkallë kombëtare, është rënia e parë e qëndrueshme në rastet e koronavirusit jashtë një periudhe bllokimi  që nga fillimi i pandemisë më shumë se 16 muaj më parë. Më pak se një dy javë më parë, rastet e përditshme arritën 54,674, me njerëzit që mblidheshin për të parë finalet e Euro 2020 që mendohet të jenë fajtorë për një rritje.

Kishte madje parashikime që gjithsej çështjet ditore mund të arrinin 200,000, duke paraprirë një kthim të kufizimeve në vjeshtë. Por që nga ajo kulm, rënia ka qenë dramatike. Numri i përgjithshëm i rasteve për shtatë ditët e fundit është më shumë se 20 përqind në javën e kaluar. Shumë ekspertë besojnë se, si rezultat i përhapjes së vaksinimit dhe infeksionit natyror, virusi ka përmbushur një mur të imunitetit në të gjithë vendin. Dhe megjithëse Kryeministri paralajmëroi dje se pandemia nuk kishte mbaruar dhe rastet mund të ngriheshin përsëri, disa ministra të kabinetit janë gjithnjë e më të sigurt se virusi thjesht ka mbaruar nga njerëzit për të infektuar.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: