Lajme

Nën akuzë për mashtrimin me miliona dollarë, ja si u arratis çifti i bashkëshortëve

Richard Ayvazyan dhe gruaja e tij, Marietta Terabelian, ishin në masën e arrestit të shtëpisë pas akuzës për një skemë mashtrimi, ku kishin përfituar miliona dollarë nga Covid, kur prenë byzylykët e tyre dhe u larguan. Ata lanë një shënim të shkruar për fëmijët, 13, 15 dhe 16 vjeç, ku iu premtonin se do të ishin sërish bashkë një ditë. “Ne do të jemi përsëri bashkë një ditë,” shkruhej në të, sipas avokatit të Ayvazyan.

“Kjo nuk është një lamtumirë, por një pushim i shkurtër nga njëri-tjetri.” Kur kanë kaluar 3 muaj nga zhdukja e tyre në fund të Gushtit, çifti është shpallur në kërkim nga FBI, por ende nuk është gjetur. Fakti që ata janë në kërkim, nuk e ndaloi një gjykatës këtë javë që të dënonte Ayvazyan, 43, dhe Terabelian, 37, në mungesë me 17 dhe gjashtë vjet burg, respektivisht. Prokurorët thanë se ata dhe të tjerët kryen një skemë për të vjedhur më shumë se 20 milionë dollarë fonde ndihmash të destinuara për bizneset e vogla gjatë pandemisë.

“Të pandehurit përdorën krizën COVID-19 për të vjedhur miliona dollarë ndihmë shumë të nevojshme qeveritare të destinuara për njerëzit dhe bizneset që vuajnë nga efektet ekonomike të pandemisë më të keqe në një shekull,” tha prokurorja amerikane Tracy L. Wilkison. Një tjetër prokuror federal tha se rasti i tyre ishte i pari i këtij lloji në vend që do të gjykohej, shkruan faxëeb.al.

Paratë e vjedhura nxitën një mënyrë jetese luksoze

Çifti dhe vëllai i Ayvazyan, Artur Ayvazyan, 41 vjeç, u shpallën fajtorë për konspiracion për të kryer mashtrime bankare, mashtrim dhe pastrim parash në një gjyq në qershor. Richard Ayvazyan dhe vëllai i tij u dënuan gjithashtu për vjedhje të identitetit të të tjerëve. Sipas dokumenteve të gjykatës dhe provave të paraqitura në gjyq, ata përdorën identitete të rreme ose të vjedhura, duke përfshirë emrat e njerëzve të vdekur dhe studentëve, për të paraqitur aplikime mashtruese për rreth 150 kredi federale për lehtësimin e pandemisë për falsifikim bizneset në San Fernando Valley.

Për të mbështetur aplikacionet mashtruese të kredisë, ata dorëzuan dokumente të rreme identiteti së bashku me formularët e falsifikuar të taksave dhe të dhënat e listës së pagave te huadhënësit dhe Administrata e Biznesit të Vogël, thanë prokurorët federalë. Çifti, së bashku me vëllain e Ayvazyan dhe pesë bashkëpunëtorë, i përdorën paratë për të blerë pallate në tre qytete të Kalifornisë Jugore — Tarzana, Glendale dhe Palm Desert së bashku me monedha ari, diamante, mobilje, orë luksoze dhe një Harley-Davidson, thanë prokurorët.

Richard Ayvazyan nga Tarzana, Kaliforni, u pa jashtë gjykatës në gjyqin e tij në qershor. Ai u dënua me 17 vjet burg federal për aplikime mashtruese për kredi emergjente të qeverisë gjatë pandemisë. Kur u dënuan, ata duhej të humbnin tre shtëpi dhe sende luksoze, së bashku me llogaritë bankare dhe afërsisht 450,000 dollarë në para.

“Kur kombi ynë ishte më i pambrojtur, këta individë mendonin vetëm të vendosnin xhepat e tyre,” tha Ryan L. Korner, një agjent special në Zyrën e Hetimit Kriminal të IRS , pas dënimit të kësaj jave. “Këto dënime pasqyrojnë seriozitetin e këtyre krimeve.”

Është e paqartë nëse Richard Ayvazyan organizoi skemën, por nga tetë personat e dënuar deri më tani, atij iu dha dënimi më i gjatë – 17 vjet. Askush tjetër nuk u dënua me më shumë se gjashtë vjet. Vëllai i tij, Artur Ayvazyan, mori pesë vjet.

Në dënimin të hënën, gjykatësi i qarkut të SHBA, Stephen V. Ëilson e quajti Richard Ayvazyan “një mashtrues endemik, gjakftohtë, pa marrë parasysh ligjin” dhe dikë që “e sheh mashtrimin si një arritje”. Tre fëmijët e çiftit ishin në sallën e gjyqit për të parë dënimin e prindërve dhe xhaxhait të tyre.

Avokati i Ayvazyan thotë se historia ka më shumë

Vendndodhja e Richard Ayvazyan dhe Marietta Terabelian mbetet e panjohur. FBI po ofron një shpërblim prej 20,000 dollarësh për informacionin që çon në arrestimin e tyre. Ashëin J. Ram, një avokat i Ayvazyan, tha se prokurorët pikturuan një pamje të ekzagjeruar të përfshirjes së klientit të tij. “Duhet të theksohet se qeveria në mënyrë të përsëritur pretendoi se ky ishte një rast prej 18 milionë dollarësh ose 20 milionë dollarësh, në varësi të ditës dhe kush po fliste”, tha Ram për CNN. “Megjithatë, në seancën e dënimit, gjykata gjeti se Richard Ayvazyan është përgjegjës vetëm për një shumë të humbjes në rangun prej 1.5 milion dollarë. Kjo është shumë larg nga teoria e qeverisë për rastin.”

Ram tha se nuk ka folur me Ayvazyan që kur u arratis në gusht. Ai beson se nëse klienti i tij do të kishte qenë në gjykatë, ai do të kishte shpjeguar anën e tij të historisë. “Ishte për të ardhur keq që zoti Ayvazyan nuk ishte i pranishëm për të plotësuar fotografinë për gjykatën,” tha ai. “Kjo do të kishte hedhur dritë mbi sfondin dhe përvojën e tij, duke përfshirë rolin e tij si udhëheqës i komunitetit, investitor engjëll, dhe baba dhe bashkëshort.”

Marietta Terabelian, djathtas, e parë në qershor, u dënua me gjashtë vjet burg për komplot për të kryer mashtrime dhe krime të tjera federale. Ram tha gjithashtu se familja e çiftit beson se ata mund të jenë rrëmbyer nga bashkëpunëtorë të tjerë.

“Ai (Ayvazyan) është akuzuar për komplot me dhjetëra njerëz dhe vetëm disa janë akuzuar. Pra, nëse ai është me të vërtetë kreu i grupit, dikush atje mund të dëshirojë t’ia heshtë.” Ram shtoi se përveç mesazhit për fëmijët e tyre, shënimi i lamtumirës i çiftit i referohej edhe kërcënimeve me të cilat po përballen – “diçka që ata po largohen për të shmangur rrezikun që i paraqet familjes”. Ai i bëri thirrje qeverisë që të hetojë.

Avokati i Terabelian, Ryan Fraser, e përshkroi atë për CNN si “një nënë e dashur dhe grua e përkushtuar që ka mbështetur pa u lodhur jo vetëm tre fëmijët e saj, por edhe prindërit, vjehrrën dhe motrën e saj”. Ai shtoi se “Gjyqtari Wilson e njohu këtë në dënimin e tij, duke vendosur dukshëm më pak se një të tretën e kohës që kërkuan prokurorët në memorandumin e tyre.” Fraser nuk pranoi t’u përgjigjej pyetjeve të mëtejshme në lidhje me klientin e tij ose skemën mashtruese të kredisë. Informacioni për avokatin e Artur Ayvazyan nuk ishte i disponueshëm menjëherë.

Kujdestarët e fëmijëve kishin shpresuar t’i dërgonin në Armeni

Tre fëmijët e çiftit janë nën kujdesin e gjysheve të tyre dhe një kujdestari të caktuar nga gjykata, tha Ram. Ai tha se kujdestarët e tyre kohët e fundit paraqitën një kërkesë urgjente për pasaporta që ata të udhëtonin në Armeni, ku kanë të afërm.

Kujdestarët kishin shpresuar t’i dërgonin fëmijët në Armeni për të shmangur cirkun mediatik që rrethonte dënimin e prindërve të tyre, por pasaportat nuk u miratuan, tha ai. Ram tha gjithashtu se ai kishte kundërshtuar që gjykata të dënonte Richard Ayvazyan dhe Terabelian në mungesë, duke shtuar se ai donte që seanca të shtyhej deri nëse dhe kur ato të rishfaqeshin. Pesë kaliforninë të tjerë jugor, përfshirë gruan e Artur Ayvazyan, janë deklaruar fajtorë për akuza të ndryshme në këtë rast. Katër prej tyre janë dënuar me kushte që variojnë nga 6 vite burgim me kusht.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: